• 13-noy-2025, 12:49
Şirkətimizin vergi mütəxəssisləri və mühasibləri tərəfindən aparılmış təhlil nəticəsində əsassız hesablanmış Mənfəət vergisi azaldıldı.
Qeyd edək ki, aparılmış təhlil nəticəsində, müştərinin əsassız olaraq əlavə mənfəət vergisi ilə cərimələndiyi müəyyən edilmişdir.
AZE FİNANCE-ın vergi mütəxəssisi İsax Qasımov bildirdi ki, Vergi Məcəlləsinin 13.2.62-ci maddəsinə əsasən, vergi orqanlarının qərarları yalnız qanuni əsaslarla və faktiki sənədlərlə sübuta yetirildiyi hallarda qüvvədə qalır.
Bununla yanaşı, VM-nin 16.1.6-cı maddəsinə əsasən vergi ödəyicisi artıq və əsassız hesablanmış vergilərin azaldılmasını və ya geri qaytarılmasını tələb etmək hüququna malikdir.
Peşəkar müdaxilə ilə təqdim etdiyimiz əsaslandırıcı sənədlər və maliyyə uçotu nəticəsində, vergilər azaldıldı və əlavə maliyyə yükü aradan qaldırıldı.

• 13-Nov-2025, 12:49
As a result of the analysis conducted by our company’s tax specialists and accountants, the unjustly calculated profit tax was reduced.
It should be noted that the analysis revealed that the client had been unjustly penalized with additional profit tax.
AZE FINANCE tax specialist Isakh Gasimov stated that according to Article 13.2.62 of the Tax Code, decisions of tax authorities are valid only when supported by legal grounds and factual documents.
Furthermore, according to Article 16.1.6 of the Tax Code, taxpayers have the right to request the reduction or refund of taxes that were overcharged or unjustly calculated.
Through professional intervention and the supporting documents we provided, as well as the results of financial accounting, the taxes were reduced, and the additional financial burden was eliminated.