• 13-noy-2025, 12:49
Şirkətimizin vergi mütəxəssisləri və mühasibləri tərəfindən aparılmış təhlil nəticəsində əsassız hesablanmış Mənfəət vergisi azaldıldı.
Qeyd edək ki, aparılmış təhlil nəticəsində, müştərinin əsassız olaraq əlavə mənfəət vergisi ilə cərimələndiyi müəyyən edilmişdir.
AZE FİNANCE-ın vergi mütəxəssisi İsax Qasımov bildirdi ki, Vergi Məcəlləsinin 13.2.62-ci maddəsinə əsasən, vergi orqanlarının qərarları yalnız qanuni əsaslarla və faktiki sənədlərlə sübuta yetirildiyi hallarda qüvvədə qalır.
Bununla yanaşı, VM-nin 16.1.6-cı maddəsinə əsasən vergi ödəyicisi artıq və əsassız hesablanmış vergilərin azaldılmasını və ya geri qaytarılmasını tələb etmək hüququna malikdir.
Peşəkar müdaxilə ilə təqdim etdiyimiz əsaslandırıcı sənədlər və maliyyə uçotu nəticəsində, vergilər azaldıldı və əlavə maliyyə yükü aradan qaldırıldı.

• 13-ноя-2025, 12:49
В результате анализа, проведённого налоговыми специалистами и бухгалтерами нашей компании, был снижен необоснованно начисленный налог на прибыль.
Отметим, что в ходе анализа было установлено, что клиент был необоснованно оштрафован дополнительным налогом на прибыль.
Налоговый специалист АЗЕ ФИНАНСЕ Исах Гасымов сообщил, что согласно статье 13.2.62 Налогового кодекса решения налоговых органов действительны только при наличии законных оснований и подтверждающих фактических документов.
Кроме того, согласно статье 16.1.6 НК, налогоплательщик имеет право требовать уменьшения или возврата переплаченных или необоснованно начисленных налогов.
Благодаря профессиональному вмешательству и предоставленным нами обоснованным документам, а также результатам финансового учёта, налоги были снижены и дополнительная финансовая нагрузка снята.