Əmək Məcəlləsində son dəyişikliklər nəzarəti gücləndirəcək?
Əmək Məcəlləsində son dəyişikliklərinin əsas məqsədi olaraq elektron nəzarət imkanlarının yaradılmasını qeyd etmək olar. Belə ki, dəyişikliklərə qədər əmək müqaviləsi bildirişi anlayışından istifadə edildiyi üçün işçinin elektron əmək müqaviləsinə qeyd etdklərinin hüquqi əsası yox idi. Son dəyişiklikdən sonra Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin işəgötürən və işçi arasında elektron sənəd formasına bağlanan əmək müqaviləsinin bütün şərtlərinə baxmaq imkanının yaradılmasını nəzarət mexanizminə dəstək kimi göstərmək olar. Həmçinin işəgötürən və işçi arasında elektron aparılan rəsmi yazışmalarla yanaşı xitam və məzuniyyətlərin elektronlaşdırıması da dövlət qurumu tərəfindən nəzarət alətlərindən istifadəyə dəstək olacaq. Eyni zamanda işəgötürən tərəfindən işçinin əmək haqqı məlumatları ilə bağlı haqq-hesab cədvəlinin ona göndərilməsi işçinin hüququnun təmin edilməsi ilə yanaşı dövlət qurumunun da fərdi əmək mübahisələri zamanı istinad sənədlərinə aid ediləcək.
Misal 1. İşəgötürən mütəxəssis vəzifəsində çalışan işçininin əsas məzuniyyət günlərini elektron əmək müqaviləsində 30 gün yox, 21 gün kimi qeyd edib. Dəyişikliyədək dövlət qurumunun yoxlamaları zamanı işəgötürən kağız formada bağlanan əmək müqaviləsində 21 gün yox, 30 gün qeyd etdiyi üçün ƏMAS altsistemində qeyd edilən günlərin sayının hər hansı hüququ qüvvəsi olmurdu. Yeni dəyişiklikdən sonra elektron sənəd formasında bağlanan əmək müqaviləsi həm işəgötürən, həm də işçi tərəfindən imzalandığı üçün kağız formada əmək müqaviləsi bağlanmasına ehtiyac yaranmır. Bu səbəbədən də, dövlət qurumu üçün hüquqi qüvvəsi olan sənəd elektron sənəd formasında bağlanan əmək müqaviləsi olacaq.
Fərdi əmək mübahisələri zamanı rast gəlinən digər hala baxaq.
Misal 2. Dəyişikliyədək aşağıda qeyd olunan hal mümkün idi: işçi iddia edir ki, əmək müqaviləsinə xitamla bağlı 1 ay öncədən ərizəni təqdim etsə də, işəgötürən onun əmək müqaviləsinə xitamı verməyib, işəgötürən isə bildirir ki, ərizə forması müvafiq bölməyə təqdim edilməyib. Mümkün idi ki, işəgötürən işçinin ərizəsini qeydiyyata salmayaraq ləğv etsin. Amma yeni dəyişiklikdən sonra işçi Əmək Məcəlləsinin 69-cu maddəsinə uyğun olaraq bir ay öncədən ərizəni elektron formada təqdim etdiyi halda işəgötürən ərizənin təqdim olunmaması iddiası ilə çıxış edə bilməyəcək.

Will recent changes to the Labor Code strengthen control?
The creation of electronic control capabilities can be mentioned as the main goal of the latest changes in the Labor Code. Thus, since the concept of labor contract notification was used before the changes, the employee's notes in the electronic labor contract had no legal basis. After the last change, the State Labor Inspection Service's creation of an opportunity to view all the terms of the labor contract concluded between the employer and the employee in the form of an electronic document can be seen as a support for the control mechanism. Also, along with the electronic correspondence between the employer and the employee, electronicization of terminations and vacations will support the use of control tools by the state agency. At the same time, the employer's sending the employee's salary information to him will be referred to as reference documents for individual labor disputes, as well as guaranteeing the employee's right.
Example 1. The employer specified the basic vacation days of his specialist employee as 21 days instead of 30 days in the electronic employment contract. Prior to the change, the number of days recorded in the EMAS subsystem did not have any legal effect because the employer indicated 30 days instead of 21 days in the labor contract concluded in paper form during the inspections of the state agency. After the new change, there is no need to conclude an employment contract in paper form, since the employment contract concluded in the form of an electronic document is signed by both the employer and the employee. For this reason, the document with legal force for the state institution will be an employment contract concluded in the form of an electronic document.
Let's look at another situation encountered during individual labor disputes.
Example 2. Before the amendment, the following situation was possible: the employee claims that the employer did not terminate his employment contract even though he submitted an application for termination of the employment contract 1 month in advance, and the employer states that the application form is appropriate not submitted to the department. It was possible for the employer to cancel the employee's application without registering it. But after the new change, if the employee submits the application in electronic form one month in advance in accordance with Article 69 of the Labor Code, the employer will not be able to claim that the application was not submitted.