İşçinin orta əməkhaqqı hansı hallarda saxlanılır?
Əmək Məcəlləsinin 179-cu maddəsinə əsasən, işçi qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş hallarda və qaydada dövlət və ictimai vəzifələrin yerinə yetirilməsinə cəlb edildiyi müddət ərzində iş yeri, vəzifəsi (peşəsi) saxlanılmaqla ona orta əməkhaqqı ödənilməlidir.
Aşağıdakı hallarda işçinin iş yeri və orta əməkhaqqı saxlanılır:
- şahid, zərərçəkmiş şəxs, ekspert, mütəxəssis, tərcüməçi, hal şahidi sifəti ilə təhqiqat, ibtidai istintaq və məhkəmə orqanlarına çağırıldıqda;
- İctimai ittihamçı və müdafiəçi, ictimai təşkilatların və əmək kollektivlərinin, habelə qanuni və ya etibarnamə əsasında işçilərin nümayəndəsi qismində məhkəmə iclaslarında iştirak etmək üçün cəlb edildikdə;
- seçkilərin hazırlanması və keçirilməsi dövründə, habelə seçici siyahılarının hazırlanması dövründə dairə və məntəqə seçki komissiyasının həlledici səs hüquqlu üzvü olduqda;
- müvafiq dövlət hakimiyyəti orqanlarının, ictimai təşkilatların keçirdiyi forumlarda, müşavirələrdə, iclaslarda və digər tədbirlərdə iştirak etmək üçün işəgötürən tərəfindən və ya onun razılığı ilə cəlb olunduqda;
- kollektiv danışıqların aparılmasında, kollektiv müqavilələrin, sazişlərin hazırlanması və bağlanmasında iştirak etməyə, kollektiv əmək mübahisələrinin həlli üçün barışdırıcı, vasitəçi, arbitr və digər nümayəndə qismində cəlb edildikdə;
- fərdi əmək mübahisələrinin həlli zamanı məhkəmə araşdırmalarının aparılmasında iştirak etdikdə;
- mülkiyyətçinin maraqlarının və qanuni mənafelərinin müdafiəsi üçün məhkəmələrdə iqtisadi mübahisələrin həllində iştirak etmək üçün cəlb olunduqda;
- hərbi mükəlləfiyyətlə bağlı vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün hərbi və xüsusi toplanışlara və səlahiyyətləri daxilində hərbi komissarlıqların cəlb etdiyi digər hərbi tədbirlərdə iştirak etdikdə, habelə hərbi nəqliyyat vəzifəsinin yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar ezam olunduqda;
- hərbi və fövqəladə vəziyyətlə əlaqədar, habelə təbii fəlakətin nəticələrinin aradan qaldırılması üçün müvafiq işlərin görülməsinə cəlb olunduqda;
- işəgötürən tərəfindən istehsalatdan tam və ya qismən ayrılmaqla əlavə təhsil müəssisələrinə göndərildikdə;
- yaşadığı inzibati ərazi vahidindən başqa bölgəyə, habelə xarici ölkələrə ezamiyyətə göndərildikdə;
- müvafiq tədbirlərdə mülkiyyətçinin maraqlarını və qanuni mənafelərini müdafiə etmək və işəgötürəni təmsil etmək zəruriyyəti ilə bağlı iş yerindən kənara göndərildikdə;
- kollektiv müqavilələrdə nəzərdə tutulan hallarda;
- donor kimi tibbi müayinədən keçdikdə, qan və qan komponentləri verdikdə;
- tibbi müayinədən keçən zaman tibb müəssisəsində olduqları vaxt ərzində;
- öz ixtiralarını və səmərələşdirmə təkliflərini əsas iş yerindən kənarda tətbiqi işlərində iştirak etdikdə;
- bilavasitə qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş, habelə işəgötürən tərəfindən müəyyən edilən digər hallarda;
- hakim vəzifəsinə namizədlər üçün ilkin uzunmüddətli tədris kurslarına göndərildikdə.
Əmək Məcəlləsinin 224-cü maddəsinə əsasən, əsasən işçi peşə xəstəliyinə tutulmağa yüksək təhlükə mənbəyi olan işə qəbul edilərkən belə xəstəliyə tutulmağın ehtimal olunan müddəti barədə işəgötürən onu hökmən xəbərdar etməlidir. Bu halda yalnız həmin müddətlə məhdudlaşan müddətli əmək müqaviləsi bağlanmalı və onun müddəti bitdikdən sonra işçiyə əvvəlki orta əməkhaqqı saxlanılmaq şərtilə başqa iş verməlidir.
Əmək Məcəlləsinin 230-cu maddəsində isə göstərilib ki, işçilərin təqsiri olmadan müəssisələrdə və ya bilavasitə iş yerlərində əməyin mühafizəsi qaydalarının pozulması nəticəsində işin dayandırıldığı müddətdə onların iş yeri, vəzifəsi (peşəsi) və orta əməkhaqqı saxlanılır.
Eləcə də yaş yarımına çatmamış uşağı olan qadınlara iş vaxtı ərzində istirahət və yemək üçün verilən ümumi fasilədən başqa, həm də uşağını yedizdirmək (əmizdirmək) üçün əlavə fasilələr verilməlidir. Bu fasilələrin hərəsi azı 30 dəqiqə olmaqla, hər 3 saatdan bir verilir. Qadının yaş yarımına çatmamış iki və daha çox uşağı olduqda, hər fasilənin müddəti azı bir saat müəyyən edilir. Uşağın yedizdirilməsi ilə əlaqədar fasilələr iş vaxtına daxil edilir və orta əməkhaqqı saxlanılır.
Əmək Məcəlləsinin 245-ci maddəsinə əsasən, hamilə və 3 yaşınadək uşağı olan qadınların həm özünün, həm də uşağının tibb müəssisələrində dispanser və ambulator müayinələrinin keçirildiyi, həkim məsləhətləri aparıldığı günlərdə orta əməkhaqqı saxlanılır. Belə müayinələrin keçirilməsi üçün işəgötürən hökmən hamilə qadınlara zəruri şərait yaratmalıdır.
Misal: İşçi müəssisədə anbardar vəzifəsində çalışır. Mart ayında 10 günlük hərbi toplanışa çağırılıb. Bu halda həmin günlər üçün onun orta əməkhaqqını hesablamaq üçün əvvəlki 2 ayda gəlirlərini iş günlərinin sayına bölməklə hesablamaq lazımdır. Tutaq ki, fevral ayında 20 iş günü və 500 manat gəliri, yanvar ayında isə 18 iş günü və 500 manat gəliri olub. Bu şərtlərlə hesablama aşağıdakı kimi aparılacaq:
500 + 500 = 1.000 manat;
18 + 20 = 38 gün;
1.000 : 38 = 26.31 (1 günlük orta əməkhaqqı məbləği);
26,31 x 10 = 263,1 manat.
Mövzunu mütəxəssis Kəmalə Yusifova şərh edir.

В каких случаях сохраняется средняя заработная плата работника?
Согласно статье 179 Трудового кодекса, работнику, в случае привлечения к выполнению государственных и общественных обязанностей, предусмотренных законодательством, на период выполнения таких обязанностей сохраняются рабочее место, должность (профессия), а также выплачивается средняя заработная плата.
Средняя заработная плата сохраняется в следующих случаях:
- когда работник вызывается в органы следствия, предварительного расследования и судебные органы в качестве свидетеля, потерпевшего, эксперта, специалиста, переводчика или очевидца;
- когда работник привлекается для участия в судебных заседаниях в качестве государственного обвинителя и защитника, представителя общественных организаций и трудовых коллективов, а также представителя работников на основании полномочий или доверенности;
- в период подготовки и проведения выборов, а также при составлении избирательных списков, если он является членом окружной и участковой избирательной комиссии с правом решающего голоса;
- если работник привлекается работодателем или с его согласия для участия в форумах, консультациях, собраниях и других мероприятиях, организуемых государственными органами власти и общественными организациями;
- при участии в коллективных переговорах, подготовке и заключении коллективных договоров, соглашений, а также при разрешении коллективных трудовых споров в качестве примирителя, посредника, арбитра или другого представителя;
- если работник участвует в судебных разбирательствах по индивидуальным трудовым спорам;
- при участии в разрешении экономических споров в судах для защиты интересов собственника и законных интересов;
- при участии в военных сборах и других мероприятиях, организуемых военными комиссариатами, а также при командировке на выполнение военных обязанностей;
- при участии в работах, связанных с военным и чрезвычайным положением, а также ликвидацией последствий природных катастроф;
- если работник направляется работодателем для обучения в учебные заведения в полном или частичном объеме;
- при командировке в другие регионы или за рубеж;
- если работник направляется на выполнение задач, связанных с защитой интересов собственника и его законных прав, а также с необходимостью представлять работодателя на соответствующих мероприятиях;
- в случаях, предусмотренных коллективными договорами;
- если работник проходит медицинское обследование или сдает кровь и ее компоненты в качестве донора;
- если работник находится в медицинском учреждении для прохождения медицинского осмотра;
- если работник участвует в практической реализации своих изобретений и рационализаторских предложений вне основного рабочего места;
- в случаях, предусмотренных законодательством, а также в других случаях, определенных работодателем;
- при направлении кандидатов на должности судей на долгосрочные курсы подготовки.
Согласно статье 224 Трудового кодекса, при приеме на работу в условиях высокого риска возникновения профессиональных заболеваний работодатель обязан уведомить работника о предполагаемой продолжительности такого заболевания. В этом случае заключается срочный трудовой договор, который ограничен сроком предполагаемой болезни, и по истечении срока работнику должно быть предложено другое место работы с сохранением средней заработной платы.
Статья 230 Трудового кодекса гласит, что при приостановлении работы из-за нарушения правил охраны труда на предприятиях или непосредственно на рабочих местах, не по вине работников, сохраняются рабочее место, должность (профессия) и средняя заработная плата.
Также женщинам, имеющим детей до полутора лет, помимо перерыва на отдых и прием пищи в рабочее время, предоставляются дополнительные перерывы для кормления ребенка. Эти перерывы должны быть не менее 30 минут каждые 3 часа. Если у женщины двое или больше детей младше полутора лет, продолжительность каждого перерыва составляет не менее одного часа. Перерывы для кормления ребенка включаются в рабочее время и оплачиваются по средней заработной плате.
Согласно статье 245 Трудового кодекса, для женщин, имеющих детей до 3 лет, сохраняется средняя заработная плата в дни прохождения ими и их детьми медицинских осмотров и консультаций в медицинских учреждениях. Работодатель должен обеспечить необходимые условия для проведения таких осмотров для беременных женщин.
Пример: Работник работает на складе. В марте его вызвали на 10-дневные военные сборы. Для расчета средней заработной платы за эти дни необходимо разделить его доходы за предыдущие 2 месяца на количество рабочих дней. Допустим, в феврале было 20 рабочих дней и доход составил 500 манатов, а в январе — 18 рабочих дней и также 500 манатов. Расчет будет следующим:
500 + 500 = 1000 манатов;
18 + 20 = 38 дней;
1000 : 38 = 26,31 (средняя дневная заработная плата);
26,31 x 10 = 263,1 манатов.
Тему комментирует специалист Кемала Юсфова.