İşəgötürənin ƏMAS altsisteminə ştat vahidinin daxil etməsinin hansı üstünlüyü var?
l) elektron informasiya sisteminə strukturuna, peşə və vəzifələrin iyerarxiyasına uyğun ştat vahidlərini daxil etmək.
Əmək Məcəlləsinin 12-ci maddəsinə əlavə edilən “l” bəndində məqsəd ƏMAS altsistemində işəgötürən tərəfindən strukturuna, peşə və vəzifələrin iyerarxiyasına uyğun ştat vahidlərinin daxil olunmasını təmin etməkdir. Öncәki sәhifәlәrdә dә qeyd etdiyimiz kimi, işәgötürәn işçi sayından asılıolmayaraq struktur vә ştat vahidlәri haqqındamәlumatı ƏMAS altsisteminә daxil etmәlidir.
İşәgötürәn tәrәfindәn ƏMAS altsisteminә struktur mәlumatlarının daxiledilmәsinin müsbәt cәhәtlәrdәn birini qeyd etmәk istәrdik.
Misal. İşçi məhkəməyə müraciət edərək bildirir ki, məcburi köçkün olmasına baxmayaraq ştatların ixtisarı zamanı ona üstünlük verilən şəxs kimi işdə saxlamayıblar. Əmək Məcəlləsinin 78-ci maddəsinin ikinci hissəsinə əsasən, işəgötürən ixtisasları (peşələri) və ya peşəkarlıq səviyyələri eyni olduqda məcburi köçkün olan işçinin işdə saxlanmasına üstünlük verməlidir. İşçi şikayətini belə əsaslandırır ki, həmin təşkilatda çalışan digər işçidən fərqli olaraq ali təhsilə malik olmaqla yanaşı həm də sosial kateqoriyaya aid edilən şəxsdir.
İşәgötürәn ƏMAS altsisteminә daxil etdiyi strukturda ixtisar olunmasına qәrar verilәn işçi ilә müqayisә olunan işçinin eyni yox, fәrqlistruktur bölmәlərdә çalışdığını qeyd edərsə, inzibati mәsuliyyәtdәn yayına bilәr. Amma işәgötürәn ƏMAS altsistemindә “Ümumi” bölmә adı ilә bütün ştatları bir struktur bölmәdә qeyd edərsə, dövlәt qurumu vә ya mәhkәmә tәrәfindәn mәcburi köçkün olan işçinin işә bәrpası ilә bağlı göstәrişin (qәrarın) çıxarılması gözlәnilәndir.

• 04-Oct-2024, 11:30
The purpose of clause "l" added to Article 12 of the Labor Code is to ensure the inclusion of staff units according to the structure, hierarchy of professions and duties by the employer in the EMAS subsystem. As we mentioned in the previous pages, the employer should enter the information about the structural and staff units into the EMAS subsystem, regardless of the number of employees.
We would like to mention one of the positive aspects of entering structural data into the EMAS subsystem by the employer.
Example. The employee applied to the court and stated that despite being an internally displaced person, they did not retain him as a preferred person during the layoffs. According to the second part of Article 78 of the Labor Code, the employer should give priority to keeping the internally displaced worker at work if their qualifications (professions) or professional levels are the same. The employee justifies his complaint that, unlike other employees working in that organization, he has a higher education and is also a person belonging to a social category.
The employer can avoid administrative responsibility if he mentions that the employee compared to the employee whose layoff was decided to be laid off works in different structural departments, not the same, in the structure entered into the EMAS subsystem. But if the employer registers all the states in one structural section under the name of "General" section in the EMAS subsystem, it is expected that the government agency or court will issue an indication (decision) regarding the reinstatement of the displaced worker.