İşəgötürənin ƏMAS altsisteminə ştat vahidinin daxil etməsinin hansı üstünlüyü var?
l) elektron informasiya sisteminə strukturuna, peşə və vəzifələrin iyerarxiyasına uyğun ştat vahidlərini daxil etmək.
Əmək Məcəlləsinin 12-ci maddəsinə əlavə edilən “l” bəndində məqsəd ƏMAS altsistemində işəgötürən tərəfindən strukturuna, peşə və vəzifələrin iyerarxiyasına uyğun ştat vahidlərinin daxil olunmasını təmin etməkdir. Öncәki sәhifәlәrdә dә qeyd etdiyimiz kimi, işәgötürәn işçi sayından asılıolmayaraq struktur vә ştat vahidlәri haqqındamәlumatı ƏMAS altsisteminә daxil etmәlidir.
İşәgötürәn tәrәfindәn ƏMAS altsisteminә struktur mәlumatlarının daxiledilmәsinin müsbәt cәhәtlәrdәn birini qeyd etmәk istәrdik.
Misal. İşçi məhkəməyə müraciət edərək bildirir ki, məcburi köçkün olmasına baxmayaraq ştatların ixtisarı zamanı ona üstünlük verilən şəxs kimi işdə saxlamayıblar. Əmək Məcəlləsinin 78-ci maddəsinin ikinci hissəsinə əsasən, işəgötürən ixtisasları (peşələri) və ya peşəkarlıq səviyyələri eyni olduqda məcburi köçkün olan işçinin işdə saxlanmasına üstünlük verməlidir. İşçi şikayətini belə əsaslandırır ki, həmin təşkilatda çalışan digər işçidən fərqli olaraq ali təhsilə malik olmaqla yanaşı həm də sosial kateqoriyaya aid edilən şəxsdir.
İşәgötürәn ƏMAS altsisteminә daxil etdiyi strukturda ixtisar olunmasına qәrar verilәn işçi ilә müqayisә olunan işçinin eyni yox, fәrqlistruktur bölmәlərdә çalışdığını qeyd edərsə, inzibati mәsuliyyәtdәn yayına bilәr. Amma işәgötürәn ƏMAS altsistemindә “Ümumi” bölmә adı ilә bütün ştatları bir struktur bölmәdә qeyd edərsə, dövlәt qurumu vә ya mәhkәmә tәrәfindәn mәcburi köçkün olan işçinin işә bәrpası ilә bağlı göstәrişin (qәrarın) çıxarılması gözlәnilәndir.

• 04-окт-2024, 11:30
Целью добавления пункта «л» в статью 12 ТК является обеспечение включения работодателем в подсистему EMAS единиц персонала по структуре, иерархии профессий и обязанностей. Как мы упоминали на предыдущих страницах, работодатель должен внести в подсистему EMAS информацию о структурных и штатных единицах независимо от количества сотрудников.
Отдельно хотелось бы отметить один из положительных моментов внесения структурных данных в подсистему EMAS работодателем.
Пример. Работник обратился в суд и заявил, что, несмотря на то, что он является вынужденным переселенцем, они не сохранили его в качестве предпочтительного лица во время увольнений. Согласно части второй статьи 78 ТК, работодатель должен отдать приоритет сохранению вынужденных переселенцев на работе, если их квалификация (профессия) или профессиональный уровень совпадают. Свою жалобу работник обосновывает тем, что в отличие от других сотрудников, работающих в данной организации, он имеет высшее образование и также является лицом, принадлежащим к социальной категории.
Работодатель может избежать административной ответственности, если упомянет, что работник по сравнению с работником, увольнение которого принято решение, работает в разных структурных подразделениях, не в одном и том же, в структуре, введенной в подсистему EMAS. Но если работодатель зарегистрирует все государства в одном структурном разделе под названием раздела «Общие» в подсистеме EMAS, то ожидается, что государственный орган или суд выдадут указание (решение) о восстановлении уволенного работника на работе.