Ezamiyyə qaydalarında nələr dəyişib?
İşçilərin ezamiyyə qaydaları Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin 18.01.2012 tarixli N Q-01 saylı qərarı ilə tənzimlənir. Vergi mütəxəssisləri həmin qərara edilən son dəyişiklikləri şərh edir.
Dövlət orqanının, müəssisə, idarə və təşkilatın (bundan sonra - təşkilatın) rəhbərinin sərəncamı (əmri) ilə işçinin daimi iş yerindən müəyyən olunmuş müddətə başqa yerə xidməti tapşırığı yerinə yetirmək üçün getməsi xidməti ezamiyyət sayılır. İşçilərin ezamiyyət müddəti təşkilatın rəhbəri tərəfindən müəyyən edilir, lakin yolda olduğu müddət hesaba alınmamaqla, bu müddət 40 gündən yuxarı ola bilməz.
Azərbaycan Respublikasının ərazisində ezamiyyə xərclərinin 1 günlük norması Bakı şəhərində 125 manat, Naxçıvan şəhərində 100 manat, Gəncə və Sumqayıt şəhərlərində 95 manat, digər şəhərlərdə, rayon mərkəzlərində, şəhər tipli qəsəbələrdə və kəndlərdə 90 manat müəyyən edilir.
Ezam olunan işçiyə ezamiyyətə getməzdən əvvəl ezamiyyətin müddətinə uyğun olaraq pul avansı verilir. Pul avansı ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasına uyğun ezamiyyət günləri üçün tələb olunan xərclərdən və nəqliyyat xərclərindən ibarətdir.
Ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasına mehmanxana xərcləri və gündəlik xərclər (yemək, şəhərdaxili nəqliyyat, rabitə və digər xidmətlər ilə bağlı xərclər) daxildir. Nəqliyyat xərclərinə isə ezam olunma yerinə getmək və qayıtmaq, ölkədaxili nəqliyyat xərcləri (taksidən istifadə istisna olmaqla, yaşayış məntəqəsindən kənarda yerləşən vağzala, limana (bərəyə), təyyarə meydanına və ölkə ərazisində digər məntəqələrə getmək) daxildir və bu xərclər təqdim edilən sənədlər əsasında ödənilir.
Maliyyə Nazirliyinin Kollegiyasının 27 sentyabr 2024-cü il tarixli “İşçilərin Ezamiyyə Qaydaları”nın təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin 2012-ci il 18 yanvar tarixli Q-01 nömrəli Qərarında dəyişiklik edilməsi barədə” Qərarı ilə ezamiyyə normalarında dəyişikliklər edilib.
Yeniliyə əsasən, ölkə ərazisi daxilində ezamiyyələr zamanı Azərbaycan Respublikasının ərazisində ezamiyyə xərclərinin müəyyən edilmiş 1 günlük normasının 70 faizini mehmanxana xərcləri, 25 faizini gündəlik yemək xərcləri, 5 faizini şəhərdaxili nəqliyyat, rabitə və digər xidmətlər ilə bağlı xərclər təşkil edir. Xarici ölkələrə ezamiyyələrdə isə ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 60 faizini mehmanxana xərcləri, 35 faizini gündəlik yemək xərcləri, 5 faizini şəhərdaxili nəqliyyat, rabitə və digər xidmətlər ilə bağlı xərclər təşkil edir.
Bütün ezamiyyə xərclərini dəvət edən tərəf öz üzərinə götürdüyü hallarda, işçiyə ezamiyyə xərci ödənilmir. Dəvət edən tərəf ezam olunan işçini yalnız yaşayış yeri ilə təmin etdiyi hallarda işçiyə hər gün üçün ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 40 faizi həcmində vəsait ödənilir. Dəvət edən tərəf ezam olunan işçini yalnız yeməklə təmin etdiyi hallarda, işçiyə hər gün üçün ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 65 faizi həcmində vəsait ödənilir. Dəvət edən tərəf ezam olunan işçini yaşayış yeri və yeməklə təmin etdiyi hallarda isə işçiyə hər gün üçün ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 5 faizi həcmində vəsait ödənilir. Dəvət edən tərəf işçiyə yaşayış yeri xərcini və gündəlik xərcləri (yemək, şəhərdaxili nəqliyyat, rabitə və digər xidmətlər ilə bağlı xərclər) ödədiyi halda, işçiyə ödənilən vəsait ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasından az olarsa həmin fərq işçiyə ödənilir. Dəvət edən tərəf işçini yeməklə təmin edərək yalnız yaşayış yeri xərci üçün vəsait ödədiyi halda, işçiyə ödənilən vəsait ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 60 faizindən az olarsa, həmin fərq və ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 5 faizi həcmində vəsait işçiyə ödənilir. Dəvət edən tərəf işçini yaşayış yeri ilə təmin edərək yalnız yemək xərci üçün vəsait ödədiyi halda, işçiyə ödənilən vəsait ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 35 faizindən az olarsa, həmin fərq və ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 5 faizi həcmində vəsait işçiyə ödənilir. Dəvət edən tərəfin xərcləri tam və ya qismən öz üzərinə götürməsi hər bir halda müvafiq sənədlər əsasında müəyyən edilir.
Misal 1: İşçi 3 günlük Qazax şəhərinə ezam olunub. Dəvət edən tərəf işçinin yemək xərclərini öz üzərinə götürür. Bu halda, normaya (Qazax şəhəri üçün 1 günlük norma 90 manat) uyğun olaraq, normanın 65% -i həcmində ödəniş ediləcək, yəni işçinin 1 günlük ezamiyyə xərci 58.5 manat, 3 günlük xərci isə 175.5 manat olacaq:
90 x 65% = 58.5 manat;
58.5 x 3 = 175.5 manat.
Misal 2: İşçi 4 günlük Almaniyaya ezam olunub. Dəvət edən tərəf işçinin yemək xərclərini öz üzərinə götürür. Bu halda, normaya (Almaniya üçün 1 günlük norma 250 avro) uyğun olaraq, işçiyə normanın 65%-i həcmində ödəniş ediləcək. Yəni, işçinin 1 günlük ezam xərci 162.50 avro, 4 günlük xərci isə 650 avro təşkil edəcək:
250 x 65% = 162.50 avro;
162.50 x 4 = 650 avro.

What has changed in the travel rules?
The rules of business trips of employees are regulated by the decision of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan No. Q-01 dated 18.01.2012. Tax experts comment on recent changes to that decision.
A business trip is considered to be a business trip when an employee goes to another place for a specified period of time by the order (command) of the head of the state body, enterprise, department and organization (hereinafter - the organization). The duration of the employee's secondment is determined by the head of the organization, but this period cannot exceed 40 days, excluding the time spent on the road.
In the territory of the Republic of Azerbaijan, the 1-day standard for business trips is 125 manats in Baku, 100 manats in Nakhchivan, 95 manats in Ganja and Sumgait cities, and 90 manats in other cities, regional centers, urban settlements and villages.
Before going on a business trip, a seconded employee is given a cash advance according to the duration of the business trip. The cash advance consists of expenses required for business trips and transportation costs according to the 1-day norm of business trip expenses.
The 1-day norm of travel expenses includes hotel expenses and daily expenses (expenses related to food, city transportation, communication and other services). Transportation expenses include going to and from the place of assignment, domestic transportation expenses (except for using a taxi, going to the station, port (ferry), airport, and other points in the country, except for the use of a taxi), and these expenses are paid based on the submitted documents.
With the Decision of the Board of the Ministry of Finance dated September 27, 2024, "On approval of the Rules of the Travel of Employees" and "On amending the Decision No. Q-01 of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan dated January 18, 2012", changes were made in the travel norms.
According to the innovation, during business trips within the territory of the country, 70 percent of the established 1-day norm of business trip expenses in the territory of the Republic of Azerbaijan are hotel expenses, 25 percent are daily food expenses, and 5 percent are expenses related to intra-city transportation, communication and other services. In the case of business trips to foreign countries, 60 percent of the 1-day norm of the business trip expenses are hotel expenses, 35 percent are daily food expenses, and 5 percent are expenses related to intra-city transportation, communication and other services.
In cases where all travel expenses are covered by the inviting party, the travel expenses are not paid to the employee. In cases where the inviting party provides only accommodation to the seconded employee, the employee is paid 40 percent of the 1-day norm of the business trip expenses for each day. In cases where the inviting party provides only food to the seconded employee, the employee is paid 65 percent of the 1-day norm of the business trip expenses for each day. In cases where the inviting party provides accommodation and food to the seconded employee, the employee is paid 5 percent of the 1-day norm of the business trip expenses for each day. If the inviting party pays the employee accommodation expenses and daily expenses (expenses related to food, city transportation, communication and other services), the difference is paid to the employee if the amount paid to the employee is less than the 1-day norm of business trip expenses. If the inviting party provides the employee with food and pays only for accommodation expenses, if the amount paid to the employee is less than 60 percent of the 1-day norm of the business trip expenses, the difference and 5 percent of the 1-day norm of the business trip expenses are paid to the employee. If the inviting party provides the employee with accommodation and pays only for food expenses, if the amount paid to the employee is less than 35 percent of the 1-day norm of the business trip expenses, the difference and 5 percent of the 1-day norm of the business trip expenses are paid to the employee. Whether the inviting party will fully or partially bear the costs is determined in each case on the basis of relevant documents.
Example 1: The worker was sent to the city of Gazakh for 3 days. The inviting party bears the cost of the employee's meal. In this case, in accordance with the norm (1-day norm for Kazakh city 90 manats), payment will be made in the amount of 65% of the norm, that is, the employee's 1-day travel expenses will be 58.5 manats, and 3-day expenses will be 175.5 manats:
90 x 65% = 58.5 manats;
58.5 x 3 = 175.5 manats.
Example 2: The employee was sent to Germany for 4 days. The inviting party bears the cost of the employee's meal. In this case, according to the norm (1-day norm for Germany 250 euros), the employee will be paid 65% of the norm. That is, the employee's 1-day travel expenses will be 162.50 euros, and 4-day expenses will be 650 euros:
250 x 65% = 162.50 euros;
162.50 x 4 = 650 euros.