Ezamiyyə qaydalarında nələr dəyişib?
İşçilərin ezamiyyə qaydaları Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin 18.01.2012 tarixli N Q-01 saylı qərarı ilə tənzimlənir. Vergi mütəxəssisləri həmin qərara edilən son dəyişiklikləri şərh edir.
Dövlət orqanının, müəssisə, idarə və təşkilatın (bundan sonra - təşkilatın) rəhbərinin sərəncamı (əmri) ilə işçinin daimi iş yerindən müəyyən olunmuş müddətə başqa yerə xidməti tapşırığı yerinə yetirmək üçün getməsi xidməti ezamiyyət sayılır. İşçilərin ezamiyyət müddəti təşkilatın rəhbəri tərəfindən müəyyən edilir, lakin yolda olduğu müddət hesaba alınmamaqla, bu müddət 40 gündən yuxarı ola bilməz.
Azərbaycan Respublikasının ərazisində ezamiyyə xərclərinin 1 günlük norması Bakı şəhərində 125 manat, Naxçıvan şəhərində 100 manat, Gəncə və Sumqayıt şəhərlərində 95 manat, digər şəhərlərdə, rayon mərkəzlərində, şəhər tipli qəsəbələrdə və kəndlərdə 90 manat müəyyən edilir.
Ezam olunan işçiyə ezamiyyətə getməzdən əvvəl ezamiyyətin müddətinə uyğun olaraq pul avansı verilir. Pul avansı ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasına uyğun ezamiyyət günləri üçün tələb olunan xərclərdən və nəqliyyat xərclərindən ibarətdir.
Ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasına mehmanxana xərcləri və gündəlik xərclər (yemək, şəhərdaxili nəqliyyat, rabitə və digər xidmətlər ilə bağlı xərclər) daxildir. Nəqliyyat xərclərinə isə ezam olunma yerinə getmək və qayıtmaq, ölkədaxili nəqliyyat xərcləri (taksidən istifadə istisna olmaqla, yaşayış məntəqəsindən kənarda yerləşən vağzala, limana (bərəyə), təyyarə meydanına və ölkə ərazisində digər məntəqələrə getmək) daxildir və bu xərclər təqdim edilən sənədlər əsasında ödənilir.
Maliyyə Nazirliyinin Kollegiyasının 27 sentyabr 2024-cü il tarixli “İşçilərin Ezamiyyə Qaydaları”nın təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin 2012-ci il 18 yanvar tarixli Q-01 nömrəli Qərarında dəyişiklik edilməsi barədə” Qərarı ilə ezamiyyə normalarında dəyişikliklər edilib.
Yeniliyə əsasən, ölkə ərazisi daxilində ezamiyyələr zamanı Azərbaycan Respublikasının ərazisində ezamiyyə xərclərinin müəyyən edilmiş 1 günlük normasının 70 faizini mehmanxana xərcləri, 25 faizini gündəlik yemək xərcləri, 5 faizini şəhərdaxili nəqliyyat, rabitə və digər xidmətlər ilə bağlı xərclər təşkil edir. Xarici ölkələrə ezamiyyələrdə isə ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 60 faizini mehmanxana xərcləri, 35 faizini gündəlik yemək xərcləri, 5 faizini şəhərdaxili nəqliyyat, rabitə və digər xidmətlər ilə bağlı xərclər təşkil edir.
Bütün ezamiyyə xərclərini dəvət edən tərəf öz üzərinə götürdüyü hallarda, işçiyə ezamiyyə xərci ödənilmir. Dəvət edən tərəf ezam olunan işçini yalnız yaşayış yeri ilə təmin etdiyi hallarda işçiyə hər gün üçün ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 40 faizi həcmində vəsait ödənilir. Dəvət edən tərəf ezam olunan işçini yalnız yeməklə təmin etdiyi hallarda, işçiyə hər gün üçün ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 65 faizi həcmində vəsait ödənilir. Dəvət edən tərəf ezam olunan işçini yaşayış yeri və yeməklə təmin etdiyi hallarda isə işçiyə hər gün üçün ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 5 faizi həcmində vəsait ödənilir. Dəvət edən tərəf işçiyə yaşayış yeri xərcini və gündəlik xərcləri (yemək, şəhərdaxili nəqliyyat, rabitə və digər xidmətlər ilə bağlı xərclər) ödədiyi halda, işçiyə ödənilən vəsait ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasından az olarsa həmin fərq işçiyə ödənilir. Dəvət edən tərəf işçini yeməklə təmin edərək yalnız yaşayış yeri xərci üçün vəsait ödədiyi halda, işçiyə ödənilən vəsait ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 60 faizindən az olarsa, həmin fərq və ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 5 faizi həcmində vəsait işçiyə ödənilir. Dəvət edən tərəf işçini yaşayış yeri ilə təmin edərək yalnız yemək xərci üçün vəsait ödədiyi halda, işçiyə ödənilən vəsait ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 35 faizindən az olarsa, həmin fərq və ezamiyyə xərclərinin 1 günlük normasının 5 faizi həcmində vəsait işçiyə ödənilir. Dəvət edən tərəfin xərcləri tam və ya qismən öz üzərinə götürməsi hər bir halda müvafiq sənədlər əsasında müəyyən edilir.
Misal 1: İşçi 3 günlük Qazax şəhərinə ezam olunub. Dəvət edən tərəf işçinin yemək xərclərini öz üzərinə götürür. Bu halda, normaya (Qazax şəhəri üçün 1 günlük norma 90 manat) uyğun olaraq, normanın 65% -i həcmində ödəniş ediləcək, yəni işçinin 1 günlük ezamiyyə xərci 58.5 manat, 3 günlük xərci isə 175.5 manat olacaq:
90 x 65% = 58.5 manat;
58.5 x 3 = 175.5 manat.
Misal 2: İşçi 4 günlük Almaniyaya ezam olunub. Dəvət edən tərəf işçinin yemək xərclərini öz üzərinə götürür. Bu halda, normaya (Almaniya üçün 1 günlük norma 250 avro) uyğun olaraq, işçiyə normanın 65%-i həcmində ödəniş ediləcək. Yəni, işçinin 1 günlük ezam xərci 162.50 avro, 4 günlük xərci isə 650 avro təşkil edəcək:
250 x 65% = 162.50 avro;
162.50 x 4 = 650 avro.

Что изменилось в правилах поездок?
Правила командировок сотрудников регулируются решением Министерства финансов Азербайджанской Республики № Q-01 от 18.01.2012 года. Налоговые эксперты комментируют недавние изменения в этом решении.
Командировкой считается командировка, когда работник выезжает в другое место на определенный период времени по приказу (распоряжению) руководителя государственного органа, предприятия, ведомства и организации (далее - организация). Продолжительность командирования работника определяется руководителем организации, но этот срок не может превышать 40 дней без учета времени нахождения в дороге.
На территории Азербайджанской Республики стандарт 1 дня для деловых поездок составляет 125 манатов в Баку, 100 манатов в Нахчыване, 95 манатов в городах Гянджа и Сумгаит, а также 90 манатов в других городах, райцентрах, городских поселениях и селах. .
Перед выездом в командировку командированному работнику выдается денежный аванс в зависимости от продолжительности командировки. Аванс наличными состоит из расходов, необходимых для командировки, и транспортных расходов по однодневной норме командировочных расходов.
В 1-дневную норму командировочных расходов входят расходы на гостиницу и ежедневные расходы (расходы, связанные с питанием, городским транспортом, связью и другими услугами). К транспортным расходам относятся проезд к месту назначения и обратно, внутренние транспортные расходы (кроме использования такси, поездки на вокзал, порт (паром), аэропорт и другие пункты страны, кроме использования такси), и эти расходы оплачиваются на основании представленных документов.
Решением Коллегии Министерства финансов от 27 сентября 2024 года «Об утверждении Правил поездок сотрудников» и «О внесении изменений в Решение № Q-01 Министерства финансов Азербайджанской Республики». от 18 января 2012 года» внесены изменения в нормы проезда.
Согласно нововведению, во время командировок внутри страны 70 процентов установленной однодневной нормы расходов на командировку на территории Азербайджанской Республики составляют расходы на гостиницу, 25 процентов - ежедневные расходы на питание, 5 процентов - расходы на проживание. представляют собой расходы, связанные с внутригородским транспортом, связью и другими услугами. При командировках в зарубежные страны 60 процентов однодневной нормы расходов на командировку составляют расходы на гостиницу, 35 процентов - ежедневные расходы на питание, 5 процентов - расходы, связанные с внутригородским транспортом, связью и другими услугами. .
В случаях, когда все командировочные расходы берет на себя приглашающая сторона, командировочные расходы работнику не выплачиваются. В случаях, когда приглашающая сторона предоставляет командированному работнику только проживание, работнику выплачивается 40 процентов однодневной нормы расходов на командировку за каждый день. В случаях, когда приглашающая сторона обеспечивает командированного работника только питанием, работнику выплачивается 65 процентов однодневной нормы расходов на командировку за каждый день. В случаях предоставления приглашающей стороной проживания и питания командированному работнику за каждый день работнику выплачивается 5 процентов однодневной нормы расходов на командировку. Если приглашающая сторона оплачивает работнику расходы на проживание и ежедневные расходы (расходы, связанные с питанием, городским транспортом, связью и другими услугами), разница выплачивается работнику, если выплаченная работнику сумма меньше 1-дневной нормы расходы на командировку. Если приглашающая сторона обеспечивает работника питанием и оплачивает только расходы на проживание, если сумма, выплаченная работнику, составляет менее 60 процентов 1-дневной нормы расходов на командировку, разница и 5 процентов 1-дневной нормы командировочных расходов работнику выплачивается норма командировочных расходов. Если приглашающая сторона обеспечивает работника проживанием и оплачивает только расходы на питание, если сумма, выплачиваемая работнику, составляет менее 35 процентов 1-дневной нормы расходов на командировку, разница и 5 процентов 1-дневной нормы командировочных расходов работнику выплачивается норма командировочных расходов. Будет ли приглашающая сторона полностью или частично нести расходы, определяется в каждом случае на основании соответствующих документов.
Пример 1: Рабочего отправили в город Газах на 3 дня. Приглашающая сторона несет расходы по питанию работника. При этом в соответствии с нормой (1-дневная норма по городу Казахстана 90 манатов) оплата будет произведена в размере 65% от нормы, то есть 1-дневные командировочные расходы работника составят 58,5 манатов. а 3-дневные расходы составят 175,5 манатов:
90 х 65% = 58,5 манатов;
58,5 х 3 = 175,5 манатов.
Пример 2: Сотрудника отправили в Германию на 4 дня. Приглашающая сторона несет расходы по питанию работника. В этом случае по норме (1-дневная норма для Германии 250 евро) работнику будет выплачено 65% нормы. То есть 1-дневные командировочные расходы работника составят 162,50 евро, а 4-дневные расходы составят 650 евро:
250 х 65% = 162,50 евро;
162,50 х 4 = 650 евро.