Əmtəəsiz əməliyyatlar aparan şəxs necə tapılır?
[b]- Vergi Məcəlləsinin 13.2.81-ci maddəsinə əsasən əmtəəsiz əməliyyatlar aparan şəxs (Maddə 2.1.3).
Son dəyişikliklərdən sonra Nazirlər Kabinetinin 265 nömrəli Qərarına əsasən əmtəəssiz əməliyyat aparan şəxs də riskli vergi ödəyicisi hesab edilə bilər. Sual yarana bilər ki, qərarda nəzərdə tutulan ilk iki halda xidmət və malları təqdim edən şəxslərlə əmtəəsiz əməliyyat aparan şəxsin fərqi nədir, niyə əmtəəsiz əməliyyatlar aparan şəxs ayrıca təsnifləşdirilib?
Sualın cavabını tapmaq üçün əvvəlcə Vergi Məcəlləsinin 13.2.81-ci maddəsində verilmiş əmtəəsiz əməliyyat anlayışının tərifinə nəzər salaq: “Maddə 13.2.81. əmtəəsiz əməliyyat – vergi nəzarəti tədbiri zamanı aşkarlanan, başqa əməliyyatı pərdələmək məqsədilə və ya bu cür məqsəd olmadan aparılan və faktiki olaraq mallar, işlər və xidmətlər təqdim edilmədən mənfəət (gəlir) əldə etmək məqsədilə rəsmiləşdirilən əməliyyatlardır”.
Maddədən göründüyü kimi, əmtəəsiz əməliyyat faktiki olaraq mallar, işlər və xidmətlər təqdim edilmədən aparılan əməliyyatdır. İndi isə həm xidmət, həm də malların təqdim edilməsi üzrə misalı nəzərdən keçirək ki, əmtəəsiz əməliyyat anlayışı oxuculara daha aydın olsun.
Misal. Vergi ödəyicisi müqaviləyə əsasən qarşı tərəfə obyektin 2 000 manatlıq dizayn xidmətini göstərib. Həmçinin, obyektin 20 000 manatlıq təmiri xidmətini yerinə yetirib. Həmin vergi ödəyicisi digər vergi ödəyicisinə 10 000 manatlıq tikinti materialları satıb, həmçinin 2 000 manatlıq metal qırıntılarının təqdim olunmasını həyata keçirib. Vergi nəzarəti təbdirləri zamanı məlum olur ki, obyektin dizaynı həyata keçirilsə də, həmin obyektdə hər hansı təmir işləri aparılmayıb. Digər vergi ödəyicisi isə tikinti materiallarının alınmasını faktiki olaraq həyata keçirməyib, sadəcə, əməliyyat sənədləşdirilib. Amma vergi ödəyicisinə 2 000 manatlıq metal qırıntıları təqdim edilib.
Bu şərtlər daxilində 4 əməliyyatdan 2-si əmtəəsiz əməliyyatdır:
- 20 000 manatlıq obyektin təmiri xidməti;
- 10 000 manatlıq tikinti materialların təqdim olunması.
Digər iki əməliyyat (dizayn xidməti və metal qırıntıların təqdim olunması) faktiki olaraq həyata keçirildiyi üçün əmtəəsiz əməliyyat anlayışına uyğun gəlmir.

Как определяется лицо, осуществляющее операции без товаров?
- В соответствии с статьей 13.2.81 Налогового кодекса, лицо, осуществляющее операции без товаров (Статья 2.1.3).
После последних изменений, согласно Постановлению Кабинета Министров № 265, лицо, осуществляющее операции без товаров, также может быть признано рискованным налогоплательщиком. Может возникнуть вопрос, в чем разница между лицом, осуществляющим операции с услугами и товарами, и лицом, осуществляющим операции без товаров, почему последнее выделено отдельно?
Для ответа на этот вопрос рассмотрим определение операции без товаров, приведенное в статье 13.2.81 Налогового кодекса: «Статья 13.2.81. операция без товаров – операция, выявленная в ходе налогового контроля, проводимая с целью скрыть другую операцию или без такой цели, и фактически оформленная для получения прибыли (дохода) без предоставления товаров, работ и услуг».
Как видно из статьи, операция без товаров – это операция, проводимая без предоставления товаров, работ и услуг. Теперь рассмотрим пример с предоставлением как услуг, так и товаров, чтобы понятие операции без товаров было более ясным.
Пример. Налогоплательщик по договору оказал стороне услуги по дизайну объекта на сумму 2000 манатов. Также он выполнил услугу по ремонту объекта на сумму 20 000 манатов. Этот налогоплательщик продал другому налогоплательщику строительные материалы на сумму 10 000 манатов, а также осуществил поставку металлического лома на сумму 2000 манатов. В ходе налогового контроля выясняется, что, хотя дизайн объекта был выполнен, ремонтные работы на объекте не проводились. Другой налогоплательщик фактически не получил строительные материалы, а только были оформлены документы по сделке. Однако налогоплательщику были предоставлены металлические обрезки на сумму 2000 манатов.
В этих условиях из четырех операций две являются операциями без товаров:
- Услуга по ремонту объекта на сумму 20 000 манатов;
- Поставка строительных материалов на сумму 10 000 манатов.
Остальные две операции (услуга по дизайну и поставка металлического лома) фактически были выполнены, поэтому они не соответствуют понятию операции без товаров.