Hansı hallarda işçi ilə bagli yemək xərcinin gəlirdən çıxılmasına icazə verilməyəcək?
Nazirlər Kabinetinin 492 saylı qərarı ilə təsdiq edilən qaydanın 2.2-ci bəndinə əsasən, vergi ödəyicisinin işçilərlə bağlı bu qaydanın 2.1.3-cü yarımbəndi ilə müəyyən edilmiş normalar daxilində çəkdiyi yemək xərcləri aşağıdakı şərtlər daxilində gəlirdən çıxılır:
- yemək xərclərinin əvəzi nağdsız qaydada birbaşa işçiyə ödənildikdə;
Misal. İşəgötürən yemək xərci kimi gündəlik 5 manat olmaqla 20 iş günü üzrə işçiyə 100 manat ödəniş edib. Vergi ödəyicisi tərəfindən ödənişin 70 manatı nağdsız qaydada işçinin əmək haqqı kartına ödənilsə də, 30 manat nağd formada verilib. Bu zaman vergi ödəyicisi 100 manatı yox, nağdsız qaydada həyata keçirdiyi 70 manatı gəlirdən çıxılan xərclərə aid edə biləcək.
- yeməyin hazırlanması işəgötürənin özü tərəfindən təmin edildikdə və yeməyin hazırlanmasına sərf olunan məhsulların alışı Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən edilmiş qaydada sənədləşdirildikdə;
Misal. Vergi ödəyicisi qərara alır ki, işçilərə verilən yeməyi özü hazırlasın. Vergi ödəyicisi yeməyin hazırlanması üçün vətəndaşlardan aldığı kənd təsərrüfatı məhsullarını alış aktı ilə rəsmiləşdirilməyib. Bu zaman vergi ödəyicisinin yemək xərcinin gəlirdən çıxılmasına icazə verilməyəcək.
- iaşə xidməti ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən digər vergi ödəyicisindən elektron qaimə-faktura əsasında alındıqda.
Misal. İşəgötürən işçilərin gündəlik yeməklə təmin olunması üçün iaşə xidməti göstərən vergi ödəyicisi ilə müqavilə bağlayıb, qarşı tərəfə ödəniş etsə də, elektron qaimə-faktura təqdim edilməyib. Yalnız ödənişi təsdiq edən NKA çeki kifayətlənilib. Bu zaman vergi ödəyicisi həmin xərci gəlirdən çıxılan xərclərə aid edə bilməyəcək.

В каких случаях расходы на питание сотрудника не могут быть вычтены из дохода?
В соответствии с пунктом 2.2 Правил, утвержденных постановлением Кабинета Министров № 492, расходы на питание работников, понесенные налогоплательщиком в рамках норм, определенных подпунктом 2.1.3 этих Правил, могут быть вычтены из дохода при следующих условиях:
- Если расходы на питание выплачиваются безналично напрямую работнику;
Пример. Работодатель выплатил работнику 100 манатов за питание (по 5 манатов в день на 20 рабочих дней). Из этой суммы 70 манатов были переведены на зарплатную карту работника безналично, а 30 манатов выданы наличными. В этом случае налогоплательщик может учесть в расходах не всю сумму, а только 70 манатов, переведенные безналично.
- Если приготовление пищи осуществляется работодателем, и покупка продуктов для приготовления пищи документально оформлена в соответствии с Налоговым кодексом;
Пример. Налогоплательщик решает готовить еду для работников самостоятельно. Продукты, приобретенные у граждан для приготовления пищи, не были оформлены актами покупки. В этом случае налогоплательщик не сможет учесть расходы на питание в качестве расходов, вычитаемых из дохода.
- Если общественное питание предоставляется другим налогоплательщиком, занимающимся общественным питанием, на основе электронного счета-фактуры.
Пример. Работодатель заключил договор с поставщиком общественного питания для обеспечения работников ежедневным питанием и произвел оплату, но не был представлен электронный счет-фактура, а только чек кассового аппарата, подтверждающий оплату. В этом случае налогоплательщик не сможет учесть такие расходы в качестве расходов, вычитаемых из дохода.