Şirkət açmaq istəyənlər üçün 3 vacib qayda
Statistiktik göstəricilərə görə, hər il ölkədə vergi ödəyicilərinin sayı artır. İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin məlumatlarında bildirilir ki, son bir ildə vergi ödəyicisi kimi qeydiyyatdan keçən şəxslərin sayı 4,8% artıb. 2025-ci il oktyabrın 1-nə Azərbaycanda 1 milyon 653 min 132 vergi ödəyicisi qeydiyyata alınıb. Onlardan 86,9%-i fiziki, 13,1%-i hüquqi şəxslər və digər təşkilatlardır. Son 1 ildə fərdi sahibkarların sayı 4,5%, idarə, müəssisə və təşkilatların sayı isə 7,2% artıb.
Bəs uğurlu vergi ödəyicisi olmaq üçün hansı yollardan keçmək lazımdır? Sahibkarlar hansı vergi rejimini və hüquqi formanı seçməlidirlər? Suallara ekspert İlkin Lələyev aydınlıq gətirir.
Hazırda fəaliyyət göstərən əksər sahibkarın əziyyət çəkdiyi əsas məsələlərə baxdıqda müəyyən nəticələrə gəlmək mümkündür. Həmin qənaətlərə əsaslanaraq sahibkarlıq fəaliyyətinə başlamaq istəyən şəxslərin diqqət etməli olduqları məqamları vurğulamaq istəyirik.
Təşkilati-hüquqi formanın seçilməsi
Sahibkarın fəaliyyətinin dövlət qeydiyyatına alınması zamanı ən vacib məqamlardan biri məhz təşkilati-hüquqi formanın seçilməsidir. Bu, gələcək fəaliyyət üçün şəxslərin hüquqi məsuliyyəti, şirkətlər qarşısında inamlı rolu kimi faktorlara təsir edir. Bu məqsədlə, əsasən, fiziki şəxs, yoxsa hüquqi şəxs (MMC, ASC, QSC və s.) kimi qeydiyyat növlərindən biri seçilir. Bunların hər birinin özünəməxsus fərqli cəhətləri var.
Fiziki şəxs kimi qeydiyyat sahibkar üçün daha çox məsuliyyət, daha az sənədləşmə, bazarda daha aşağı inam vəd edir. Ancaq hüquqi şəxs olaraq qeydiyyatdan keçmək bunun tam əksini göstərir. Vergiyə cəlbetmə baxımdan da hər iki təşkilati-hüquqi formanın oxşar və fərqli cəhətləri mövcuddur. Bu baxımdan, şirkətin fəaliyyət istiqaməti, böyümə potensialı, qloballaşma planları və s. kimi faktorlar nəzərə alınmaqla doğru təşkilati-hüquqi forma seçilməlidir.
Vergi mükəlləfiyyəti seçimi
Təcrübədə ƏDV qeydiyyatına alınma ehtiyacı, məcburiyyəti olmadığı halda, ƏDV ödəyicisi olan şirkətlərlə qarşılaşırıq. Belə ki, bu müəssisələrin artıq vergi yükü - ƏDV öhdəliyi yaranır ki, mövcud vergi qanunvericiliyinə görə ƏDV qeydiyyatından çıxmaqla bağlı müəyyən müddət və dövriyyə tələbləri olduğuna görə, həmin vergi yükünü azaltmaq mümkün olmur. Vergi mükəlləfiyyətinin seçilməsi şirkətin əldə etdiyi gəlirlərin vergiyə cəlb olunması formasının seçim mərhələsi fəaliyyətə uyğun ədalətli vergitutma mexanizmindən istifadəyə kömək edir. Qanunvericiliklə müəyyən edilmiş məhdudiyyətlər, məcburi hallar nəzərə alınmaqla, sahibkar istənilən vergitutma növünü, mükəlləfiyyəti seçə bilər.
Vergi Məcəlləsinə əsasən, bu istiqamətdə 3 əsas seçim var:
- Gəlirlərin (hasilatın) sadələşdirilmiş vergiyə cəlb edilməsi;
- Gəlirlərin (xərclər çıxılmaqla) mənfəət (gəlir) vergisinə cəlb edilməsi:
- Gəlirlərin ƏDV və mənfəət (gəlir) vergisinə cəlb edilməsi.
Fəaliyyətə başlayan zaman bu seçimin doğru edilməsi şirkətin ən optimal vergi öhdəliklərinin formalaşmasına xidmət edəcək.
Vergi güzəşti və azadolmalarından doğru istifadə
Bəzi sahibkarlar biznesin vergi güzəşti və azadolmalarının işləmə mexanizmindən məlumatsız olurlar. Bu səbəbdən də onlar bununla bağlı hüquqlarından vaxtında istifadə edə bilmirlər. Vergi güzəştləri və ya azadolmalar müəyyən limitlər, şərtlər çərçivəsində verilir. Həmin şərtlər qorunmadıqda, tələblər pozulduqda biznes də azadolmadan məhrum olur.
Sahibkar biznes-plan hazırlayarkən vergi güzəştindən faydalanacağını düşünür. Ancaq bu mexanizmi doğru qurub işini tənzimləməzsə, gələcəkdə onun nəzərə almadığı vergi öhdəlikləri maliyyə yükünü artıra, şirkətin fəaliyyətinə ciddi zərər verə bilər.
Beləliklə, azadolma və güzəştlərdən faydalanmaq istəyən sahibkar əvvəlcədən onun tam işləmə mexanizmini başa düşməli, biznesinin həmin tələblərə cavab verdiyi halda ondan faydalana biləcəyini nəzərə almalıdır.

3 важных правила для тех, кто хочет открыть компанию
Согласно статистическим данным, с каждым годом количество налогоплательщиков в стране увеличивается. По информации Государственной налоговой службы при Министерстве экономики, за последний год число зарегистрированных налогоплательщиков выросло на 4,8%. По состоянию на 1 октября 2025 года в Азербайджане зарегистрировано 1 653 132 налогоплательщика. Из них 86,9% — физические лица, а 13,1% — юридические лица и другие организации. За последний год количество индивидуальных предпринимателей увеличилось на 4,5%, а число учреждений, предприятий и организаций — на 7,2%.
Каким образом можно стать успешным налогоплательщиком? Какой налоговый режим и правовую форму следует выбрать предпринимателям? На эти вопросы отвечает эксперт Илькин Ляляев.
Анализ основных проблем, с которыми сталкивается большинство действующих предпринимателей, позволяет сделать определённые выводы. На основе этих наблюдений мы хотим подчеркнуть важные моменты, на которые следует обратить внимание тем, кто собирается начать предпринимательскую деятельность.
Выбор организационно-правовой формы
Одним из важнейших этапов при государственной регистрации предпринимательской деятельности является выбор организационно-правовой формы. Этот выбор влияет на такие факторы, как юридическая ответственность и доверие со стороны партнёров. В этом случае предприниматель выбирает форму регистрации — как физическое лицо или как юридическое лицо (ООО, АО, ЗАО и т. д.). Каждая из этих форм имеет свои особенности.
Регистрация в качестве физического лица означает большую личную ответственность и меньше бюрократических процедур, но также более низкий уровень доверия на рынке. Регистрация как юридического лица, наоборот, обеспечивает большую надёжность, но требует больше документов и формальностей. С точки зрения налогообложения обе формы имеют как сходства, так и различия. Поэтому при выборе организационно-правовой формы необходимо учитывать направление деятельности, потенциал роста, планы по расширению и другие факторы.
Выбор налогового режима
На практике встречаются компании, добровольно зарегистрированные плательщиками НДС, хотя в этом нет необходимости. В результате у таких предприятий возникает дополнительная налоговая нагрузка, так как согласно действующему налоговому законодательству существуют ограничения и требования по срокам и обороту для выхода из регистрации по НДС. Правильный выбор налогового режима помогает обеспечить справедливое налогообложение, соответствующее специфике деятельности. С учётом установленных законом ограничений предприниматель может выбрать любой доступный вид налогообложения.
Согласно Налоговому кодексу, существует три основных варианта:
- Уплата упрощённого налога с доходов (выручки);
- Уплата налога на прибыль (доход) с учётом расходов;
- Уплата НДС и налога на прибыль (доход).
Правильный выбор режима при начале деятельности поможет сформировать оптимальные налоговые обязательства для компании.
Правильное использование налоговых льгот и освобождений
Некоторые предприниматели не знакомы с механизмом действия налоговых льгот и освобождений, из-за чего не успевают воспользоваться своими правами. Налоговые льготы и освобождения предоставляются в пределах установленных лимитов и условий. При нарушении этих требований бизнес теряет право на их применение.
Иногда предприниматель, составляя бизнес-план, рассчитывает на налоговые льготы. Однако если он неверно выстроит механизм их применения, в будущем может столкнуться с непредвиденными налоговыми обязательствами, которые увеличат финансовую нагрузку и нанесут ущерб деятельности компании.
Таким образом, предприниматель, желающий воспользоваться налоговыми льготами и освобождениями, должен заранее понимать их механизм и убедиться, что его бизнес соответствует установленным требованиям.