Hamilə qadınların əvəzçilik üzrə iş saatları necə müəyyən olunur?
Əmək müqaviləsinin şərtləri imkan verdiyi hallarda, işçi əsas iş yeri üzrə müəyyən olunmuş iş vaxtından sonra həm əsas iş yerində, həm də əvəzçilik qaydasında əmək müqaviləsi bağlayaraq başqa iş yerlərində də əmək fəaliyyəti ilə məşğul ola bilər. Bu zaman əvəzçilik üzrə əmək müqaviləsi bağlanan iş yeri işçinin əlavə iş yeri sayılır. Bəs hamilə qadınlar əlavə iş yerində çalışa bilərlərmi? Bunun üçün hansı şərtlər vacibdir?
Sualları ekspert Kəmalə Yusifova cavablandırır.
Əmək qanunvericiliyinə əsasən, gündəlik normal iş vaxtının müddəti 8 saatdan artıq ola bilməz. Gündəlik normal iş vaxtına uyğun olan həftəlik normal iş vaxtının müddəti 40 saatdan artıq müəyyən edilə bilməz. Əvəzçilik üzrə iş vaxtının müddəti müəyyən edilmiş normanın yarısından çox olmamaqla tərəflərin razılığı ilə müəyyən edilir.
Əmək Məcəlləsinin 58-ci maddəsinə əsasən, iş vaxtından sonra əvəzçilik üzrə əlavə iş yerlərində işləməyə əsas iş yeri üzrə işəgötürənin razılığı tələb edilmir. İş vaxtı ərzində isə əvəzçilik üzrə işləməyə işəgötürənin razılığı ilə yol verilir. Əvəzçilik üzrə əmək şəraitinin şərtlərini, əmək funksiyasının həcmini əlavə iş yerinin işəgötürəni ilə əmək müqaviləsi bağlanarkən tərəflərin özləri müəyyən edirlər.
Əgər işçi əsas iş yerində zərərli, təhlükəli və insanın sağlamlılığına mənfi təsir göstərən amillər olan əmək şəraitində işləyirsə, onda onun eyni əmək şəraitli əlavə iş yerində əvəzçilik üzrə çalışması yolverilməzdir.
Bilavasitə qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş hallarda dövlət orqanlarının müvafiq vəzifəli şəxslərinə bu maddədə nəzərdə tutulan əvəzçilik üzrə əmək müqaviləsi bağlayaraq əlavə iş yerində işləmək hüququ şamil olunmur.
Əmək Məcəlləsinin 91-si maddəsinin 2-ci hissəsinə əsasən, qısaldılmış iş vaxtının müddəti həftə ərzində 16 yaşınadək işçilər üçün 24 saatdan, 16 yaşdan 18 yaşadək işçilər və orqanizmin funksiyalarının 61-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş işçilər üçün, həmçinin hamilə və yaşyarımadək uşağı olan qadınlar və 3 yaşınadək uşağını təkbaşına böyüdən valideynlər üçün 36 saatdan artıq olmamalıdır.
Hamilə qadınların əsas iş yeri üzrə qısaldılmış iş saatı 36 saatdan artıq olmamalıdır. Əmək Məcəlləsinin 58-ci maddəsinə nəzər salsaq, görərik ki, əvəzçilik üzrə qeyd edilən məhdudiyyətlərdə hamilə qadınlar nəzərdə tutulmayıb. Həmçinin həmin maddədə əvəzçilik üzrə iş vaxtının müddəti müəyyən edilmiş normanın (Əmək Məcəlləsi 89 maddə) yarısından çox olmamaqla tərəflərin razılığı ilə müəyyən edilir.
Buradan belə nəticə çıxararaq deyə bilərik ki, həftəlik olaraq hamilə qadınlarda əvəzçilik üzrə iş saatı 20 saatdan, günlük 4 saatdan çox ola bilməz.
Misal: Xanım işçi hamilədir, X müəssisədə əvəzçilik üzrə mühasib vəzifəsində çalışır. Bu halda o, həftəlik iş saatı (normanın yarısı) 20 saatdan artıq olmamaqla çalışacaq.

How are the working hours of pregnant women determined in part-time employment?
If the terms of an employment contract allow, an employee may engage in additional employment after completing working hours at the primary workplace, both at the main workplace and at other workplaces under a secondary employment contract. In such cases, the workplace under the secondary employment contract is considered the employee’s additional workplace. But can pregnant women work at an additional workplace? What conditions are required for this?
The questions are answered by expert Kamala Yusifova.
According to labor legislation, the normal daily working time cannot exceed 8 hours. Accordingly, the normal weekly working time cannot exceed 40 hours. The duration of secondary employment is determined by agreement of the parties and may not exceed half of the established norm.
According to Article 58 of the Labor Code, an employee does not need permission from the main employer to work at an additional workplace after regular working hours. Working at an additional workplace during working hours is allowed only with the employer’s consent. The working conditions and scope of duties in secondary employment are determined by the parties when signing the employment contract with the additional employer.
If the employee works under harmful, dangerous, or health-threatening conditions at the primary workplace, secondary employment under similar conditions is not permitted.
In cases directly предусмотренные by legislation, certain officials of state bodies are not entitled to work under secondary employment contracts.
According to Part 2 of Article 91 of the Labor Code, reduced working hours may not exceed:
24 hours per week for employees under 16 years old;
36 hours per week for employees aged 16–18, persons with 61–100% disability, pregnant women, women with children under 18 months old, and single parents raising a child under 3 years old.
For pregnant women, working hours at the primary workplace may not exceed 36 hours per week. Article 58 of the Labor Code does not provide separate restrictions regarding secondary employment for pregnant women. The same article also states that the duration of secondary employment is determined by agreement of the parties and may not exceed half of the established norm.
Therefore, it can be concluded that the working hours of pregnant women in secondary employment may not exceed 20 hours per week and 4 hours per day.
Example: A female employee is pregnant and works as an accountant under secondary employment at company X. In this case, her weekly working hours in secondary employment may not exceed 20 hours.