Hamilə qadınların əvəzçilik üzrə iş saatları necə müəyyən olunur?
Əmək müqaviləsinin şərtləri imkan verdiyi hallarda, işçi əsas iş yeri üzrə müəyyən olunmuş iş vaxtından sonra həm əsas iş yerində, həm də əvəzçilik qaydasında əmək müqaviləsi bağlayaraq başqa iş yerlərində də əmək fəaliyyəti ilə məşğul ola bilər. Bu zaman əvəzçilik üzrə əmək müqaviləsi bağlanan iş yeri işçinin əlavə iş yeri sayılır. Bəs hamilə qadınlar əlavə iş yerində çalışa bilərlərmi? Bunun üçün hansı şərtlər vacibdir?
Sualları ekspert Kəmalə Yusifova cavablandırır.
Əmək qanunvericiliyinə əsasən, gündəlik normal iş vaxtının müddəti 8 saatdan artıq ola bilməz. Gündəlik normal iş vaxtına uyğun olan həftəlik normal iş vaxtının müddəti 40 saatdan artıq müəyyən edilə bilməz. Əvəzçilik üzrə iş vaxtının müddəti müəyyən edilmiş normanın yarısından çox olmamaqla tərəflərin razılığı ilə müəyyən edilir.
Əmək Məcəlləsinin 58-ci maddəsinə əsasən, iş vaxtından sonra əvəzçilik üzrə əlavə iş yerlərində işləməyə əsas iş yeri üzrə işəgötürənin razılığı tələb edilmir. İş vaxtı ərzində isə əvəzçilik üzrə işləməyə işəgötürənin razılığı ilə yol verilir. Əvəzçilik üzrə əmək şəraitinin şərtlərini, əmək funksiyasının həcmini əlavə iş yerinin işəgötürəni ilə əmək müqaviləsi bağlanarkən tərəflərin özləri müəyyən edirlər.
Əgər işçi əsas iş yerində zərərli, təhlükəli və insanın sağlamlılığına mənfi təsir göstərən amillər olan əmək şəraitində işləyirsə, onda onun eyni əmək şəraitli əlavə iş yerində əvəzçilik üzrə çalışması yolverilməzdir.
Bilavasitə qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş hallarda dövlət orqanlarının müvafiq vəzifəli şəxslərinə bu maddədə nəzərdə tutulan əvəzçilik üzrə əmək müqaviləsi bağlayaraq əlavə iş yerində işləmək hüququ şamil olunmur.
Əmək Məcəlləsinin 91-si maddəsinin 2-ci hissəsinə əsasən, qısaldılmış iş vaxtının müddəti həftə ərzində 16 yaşınadək işçilər üçün 24 saatdan, 16 yaşdan 18 yaşadək işçilər və orqanizmin funksiyalarının 61-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş işçilər üçün, həmçinin hamilə və yaşyarımadək uşağı olan qadınlar və 3 yaşınadək uşağını təkbaşına böyüdən valideynlər üçün 36 saatdan artıq olmamalıdır.
Hamilə qadınların əsas iş yeri üzrə qısaldılmış iş saatı 36 saatdan artıq olmamalıdır. Əmək Məcəlləsinin 58-ci maddəsinə nəzər salsaq, görərik ki, əvəzçilik üzrə qeyd edilən məhdudiyyətlərdə hamilə qadınlar nəzərdə tutulmayıb. Həmçinin həmin maddədə əvəzçilik üzrə iş vaxtının müddəti müəyyən edilmiş normanın (Əmək Məcəlləsi 89 maddə) yarısından çox olmamaqla tərəflərin razılığı ilə müəyyən edilir.
Buradan belə nəticə çıxararaq deyə bilərik ki, həftəlik olaraq hamilə qadınlarda əvəzçilik üzrə iş saatı 20 saatdan, günlük 4 saatdan çox ola bilməz.
Misal: Xanım işçi hamilədir, X müəssisədə əvəzçilik üzrə mühasib vəzifəsində çalışır. Bu halda o, həftəlik iş saatı (normanın yarısı) 20 saatdan artıq olmamaqla çalışacaq.

Как определяется рабочее время беременных женщин при работе по совместительству?
Если условия трудового договора позволяют, работник после окончания рабочего времени по основному месту работы может заниматься трудовой деятельностью как по основному месту работы, так и в других организациях на условиях совместительства. В этом случае место работы по совместительству считается дополнительным местом работы работника. А могут ли беременные женщины работать на дополнительном месте работы? Какие условия для этого необходимы?
На вопросы отвечает эксперт Кямаля Юсифова.
Согласно трудовому законодательству, продолжительность ежедневного нормального рабочего времени не может превышать 8 часов. Соответственно, недельная продолжительность рабочего времени не может превышать 40 часов. Продолжительность работы по совместительству определяется по соглашению сторон, но не более половины установленной нормы.
Согласно статье 58 Трудового кодекса, для работы по совместительству после окончания рабочего времени согласие работодателя по основному месту работы не требуется. Работа по совместительству в рабочее время допускается только с согласия работодателя. Условия труда и объем трудовой функции по совместительству стороны определяют при заключении трудового договора с работодателем дополнительного места работы.
Если работник по основному месту работы трудится во вредных, опасных или негативно влияющих на здоровье условиях, то работа по совместительству в аналогичных условиях не допускается.
В случаях, прямо предусмотренных законодательством, отдельным должностным лицам государственных органов право работать по совместительству не предоставляется.
Согласно части 2 статьи 91 Трудового кодекса, сокращенная продолжительность рабочего времени не должна превышать:
24 часа в неделю — для работников до 16 лет;
36 часов в неделю — для работников от 16 до 18 лет, лиц с инвалидностью 61–100%, беременных женщин, женщин с ребенком до полутора лет, а также родителей, в одиночку воспитывающих ребенка до 3 лет.
Для беременных женщин продолжительность рабочего времени по основному месту работы не должна превышать 36 часов в неделю. В статье 58 Трудового кодекса ограничения по совместительству для беременных женщин отдельно не предусмотрены. Также в статье указано, что продолжительность работы по совместительству определяется по соглашению сторон и не может превышать половину установленной нормы.
Исходя из этого, можно сделать вывод, что для беременных женщин работа по совместительству не может превышать 20 часов в неделю и 4 часа в день.
Пример: сотрудница беременна и работает бухгалтером по совместительству в компании X. В этом случае ее недельная продолжительность работы по совместительству не должна превышать 20 часов.