Digər şirkətlərdən işçi cəlb edilməsinə görə ödənilən xidmət haqqına ƏDV tətbiq olunurmu?
Bir çox hallarda sahibkarlıq subyekləri layihələrin icrası zamanı digər subyektlərdən xidmətlər alırlar. Bəzi hallarda isə hətta digər şirkətlərdən işçiləri öz layihələrinə cəlb edirlər. Bəs bu halda göstərilən xidmətlərin qarşılığında ödənilən haqlar ƏDV-yə cəlb edilirmi? Həmin xidmətlər necə rəsmiləşdirilir? Suallara iqtisadçı ekspert Mahmud Abasquliyev aydınlıq gətirir.
Vergi Məcəlləsinin 13.2.11-ci maddəsinə əsasən, xidmət (iş) - malların təqdim edilməsi sayılmayan, nəticələri maddi ifadə kəsb edən fəaliyyətdir.
ƏDV-nin məqsədləri üçün pul vəsaitinə və torpağa mülkiyyət, habelə torpaqdan istifadə hüququnun başqasına verilməsi, torpağın icarəyə verilməsi, həmçinin işəgötürənə muzdlu işçi kimi xidmət göstərilməsi istisna olunur.
Xidmətlərin göstərilməsi (işlərin görülməsi) zamanı istifadə olunan mallar ayrıca təqdim edilmirsə və ya xidmətin (işin) dəyərinə daxil edilməyən kompensasiyalı xərclər müqavilədə və ya ödəniş sənədlərində ayrıca göstərilmirsə, həmin mallar və ya xərclər xidmətin (işin) ayrılmaz tərkib hissəsi hesab edilir.
Burada diqqət ediləsi əsas məqam ƏDV-nin məqsədləri üçün pul vəsaitinə və torpağa mülkiyyət, habelə torpaqdan istifadə hüququnun başqasına verilməsi, torpağın icarəyə verilməsi, həmçinin işəgötürənə muzdlu işçi kimi xidmət göstərilməsinin istisna olunmasıdır. Bunu nümunə üzərindən daha aydın izah edə bilərik.
Misal: Tutaq ki, “AA” MMC podrat müqaviləsi üzrə tenderi qazanıb. Bu layihəni vaxtında icra etmək üçün ona əlavə işçi heyəti lazmdır. Ona görə də “AA” MMC “ZZ” MCC-yə müraciət edərək ondan əmək müqaviləsi olan 10 nəfər işçini müəyyən müddət çərçivəsində “AA” MMC-yə xidmət göstərməsini xahiş edir. Bu halda şirkətlər arasında 2 müqavilə bağlamalıdır. Müqavilənin biri işçilərərin dəvət edilməsi və əməkhaqlarının ödənilməsi ilə bağlıdır. Həmin müqavilədə görüləcək işin adı, sahəsi, vaxtı, işə cəlb ediləcək işçilərin siyahısı (FİN nömrələri qeyd edilməklə) və əmək müqaviləsində göstərilən qross əməkhaqqının məbləğini göstərmək və hər bir işçinin işləyəcəyi saatları qeyd etmək vacibdir. Tutaq ki, adıçəkilən şirkətlər arasında bağlanan bu müqavilənin aylıq dəyəri 30.000 manatdır. Eyni zamanda “ZZ” MMC “AA” MMC ilə əlavə xidmət haqqının alınması ilə bağlı ayrıca daha bir müqavilə bağlayır. Bununla şirkət işçiləri digər şirkətə verməklə göstərdiyi xidmətin haqqını alacaq. Bu müqavilənin aylıq dəyəri isə 5.000 manatdır. Nəzərə alaq ki, hər 2 şirkət ƏDV ödəyicisidir.
Bundan sonra “ZZ” MMC-nin işçiləri “AA” MMC-də işləməyə başlayır. Hər ay bitəndən sonra “ZZ” MMC elektron qaimə-faktura yazır. Sənəddə 2 bənd qeyd etməlidir. Onlardan birində MMC-nin özünə çatacaq xidmət haqqı məbləğini qeyd edəcək və onu ƏDV-yə cəlb edəcək. Digərində isə işçilərə əməkhaqqı kimi veriləcək məbləği qeyd edəcək. Bu məbləğ ƏDV-yə cəlb edilməyəcək.
“AA” MMC 5.000 manat + ƏDV məbləğini “ZZ” MMC-yə ödəyəcək. Əlavə olaraq, işçilərin əməkhaqqısı üçün nəzərdə tutulan 30.000 manatı da “ZZ” MMC-yə ödəyəcək. “ZZ” MMC 5.000 manat məbləği ƏDV bəyannaməsində Əlavə 3-də qeyd edərək ƏDV məbləğini dövlət büdcəsinə ödəyəcək. 30.000 manatı isə ƏDV-yə cəlb edilməyən məbləğ kimi göstərəcək. Həmin məbləği işçilərin maaş kartına, eləcə də sosial tutulmalara yönləndirməlidir.
Göründüyü kimi, burada 30.000 manata görə ƏDV öhdəliyi yaranmadı. “ZZ” MMC mənfəət vergi bəyannaməsində həmin məbləği həm gəlirdə, həm də xərcdə göstərəcək və gəlirdən çıxılan xərc kimi qeyd edəcək.
Xidmət haqqı kimi alınan 5.000 manatı isə gəlir kimi qeyd edəcək və 20% mənfəət vergisinə çıxılacaq.
“AA” MMC isə həm 30.000 manatı, həm də 5.000 manatı xərc kimi hesabatlarda göstərəcək.
Burada əsas diqqət yetiriləcək məqam odur ki, görüləcək işin detalları müqavilədə yazılmalıdır. Bununla gələcəkdə vergi orqanları ilə mübahisəli məqamların yaranmasının qarşısı alınacaq.

Облагается ли НДС плата за услуги по привлечению работников из других компаний?
Во многих случаях субъекты предпринимательства при реализации проектов получают услуги от других субъектов. В некоторых случаях они даже привлекают работников других компаний для реализации собственных проектов. Возникает вопрос: облагаются ли НДС суммы, выплачиваемые за оказанные в таком случае услуги? Как документально оформляются такие услуги? На эти вопросы отвечает экономический эксперт Махмуд Абасгуллиев.
Согласно статье 13.2.11 Налогового кодекса, услуга (работа) — это деятельность, не являющаяся поставкой товаров, результаты которой имеют материальное выражение.
Для целей НДС исключаются передача права собственности на денежные средства и землю, а также права пользования землёй, сдача земли в аренду, а также оказание услуг работодателю в качестве наёмного работника.
Если товары, используемые при оказании услуг (выполнении работ), отдельно не поставляются либо компенсируемые расходы, не включённые в стоимость услуги (работы), отдельно не указаны в договоре или платёжных документах, такие товары или расходы считаются неотъемлемой частью услуги (работы).
Основным моментом, на который следует обратить внимание, является то, что для целей НДС исключаются передача права собственности на денежные средства и землю, права пользования землёй, сдача земли в аренду, а также оказание услуг работодателю в качестве наёмного работника. Рассмотрим это на примере.
Пример: Допустим, ООО «AA» выиграло тендер на выполнение работ по договору подряда. Для своевременной реализации проекта ему необходим дополнительный персонал. Поэтому ООО «AA» обращается в ООО «ZZ» с просьбой предоставить 10 работников, имеющих трудовые договоры с ООО «ZZ», для работы в ООО «AA» в течение определённого периода.
В этом случае между компаниями необходимо заключить два договора. Один договор заключается в связи с привлечением работников и выплатой им заработной платы. В договоре важно указать наименование, объём и сроки выполняемых работ, список привлекаемых работников с указанием их ФИН-кодов, размер валовой заработной платы, указанный в трудовых договорах, а также количество часов, которое должен отработать каждый работник.
Предположим, что ежемесячная стоимость данного договора составляет 30 000 манатов. Одновременно ООО «ZZ» заключает с ООО «AA» отдельный договор на получение дополнительной платы за услуги. Таким образом, компания получает оплату за услугу, оказываемую путём предоставления работников другой компании. Ежемесячная стоимость этого договора составляет 5 000 манатов. При этом обе компании являются плательщиками НДС.
После этого работники ООО «ZZ» начинают работать в ООО «AA». По окончании каждого месяца ООО «ZZ» выставляет электронную накладную-фактуру. В документе необходимо указать два пункта. В одном из них указывается сумма платы за услуги, причитающаяся самому ООО «ZZ», и эта сумма облагается НДС. В другом указывается сумма, которая будет выплачена работникам в качестве заработной платы. Эта сумма НДС не облагается.
ООО «AA» оплачивает ООО «ZZ» 5 000 манатов + НДС. Дополнительно оно перечисляет ООО «ZZ» 30 000 манатов, предназначенных для выплаты заработной платы работникам. ООО «ZZ» указывает сумму 5 000 манатов в Приложении 3 декларации по НДС и уплачивает соответствующую сумму НДС в государственный бюджет. 30 000 манатов указываются как сумма, не облагаемая НДС. Данная сумма должна быть направлена на зарплатные карты работников, а также на социальные отчисления.
Таким образом, обязательство по НДС в отношении 30 000 манатов не возникает. ООО «ZZ» отражает эту сумму как в доходах, так и в расходах в декларации по налогу на прибыль и указывает её как расход, вычитаемый из дохода.
Полученные в качестве платы за услуги 5 000 манатов компания отражает как доход, с которого уплачивается налог на прибыль по ставке 20%.
ООО «AA», в свою очередь, отражает как расходы в отчётности как 30 000, так и 5 000 манатов.
Основной момент, на который следует обратить внимание, заключается в том, что детали выполняемых работ должны быть указаны в договоре. Это позволит в дальнейшем предотвратить возникновение спорных вопросов с налоговыми органами.