Ezamiyyət dövründə bayram günləri işləyən işçiyə ikiqat hesablama aparılmalıdır?
Qaydalarda edilən son dəyişikliyədək, “I. Ümumi müddəalar” bölməsinin 9-cü bəndinin ikinci hissəsində qeyd edilirdi ki, təşkilat rəhbərinin tapşırığı ilə işçinin ezamiyyətə getdiyi və ezamiyyətdən qayıtdığı gün (günlər) istirahət və ya iş günü hesab edilməyən bayram gününə (günlərinə) düşərsə, həmin gün (günlər) üçün işçiyə əmək qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada əlavə əmək haqqı və ya əlavə istirahət günü (günləri) verilməlidir.
Qaydalardan belə anlaşılırdı ki, yanız işçinin ezamiyyətə getdiyi və ezamiyyətdən qayıtdığı gün (günlər) istirahət və ya iş günü hesab edilməyən bayram gününə (günlərinə) düşdüyü halda Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə əsasən, əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verilməlidir. Bu da Əmək Məcəlləsinin tələbləri ilə ziddiyyət yaradırdı. Çünki işçi ezamiyyət dövründə istirahət və ya iş günü hesab edilməyən bayram günündə işlədiyi halda ona ikiqat əmək haqqı ödənilməsi qaydalarda nəzərdə tutulub.
“İşçilərin ezamiyyə qaydaları”na edilən dəyişikliyə əsasən, işçinin ezamiyyətə getdiyi və ezamiyyətdən qayıtdığı gün (günlər) Azərbaycan Respublikasında müəyyən edilmiş istirahət, səsvermə, iş günü hesab edilməyən bayram günləri və ümumxalq hüzn gününə düşərsə, eləcə də ezamiyyətdə olarkən həmin günlərdə işləmiş (tədrisdə, kursda, konfransda və bu tipli digər tədbirlərdə olmuş) işçiyə Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə uyğun olaraq əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verilir.
Öncəki dəyişilikdən fərqli olaraq qaydalarda qeyd edilir ki, işçi istər respublika daxili, istərsə də xarici ezamiyyələr zamanı istirahət, səsvermə, iş günü hesab edilməyən bayram günləri və ümumxalq hüzn günündə işləsə, o zaman həmin işçiyə Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə uyğun olaraq əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verilməlidir.
Misal 1.İşəgötürən işçini xarici ölkəyə ezamiyyətə göndərib. Xarici ölkədə olan işçi “20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Günü” ilə bağlı beynəlxalq konfransda iştirak edib. Konfrans ümumxalq hüzn gününə təsadüf etdiyi halda, işəgötürən işçiyə Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə uyğun olaraq əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verilir. Yəni işçiyə həmin günə görə günlük ezamiyyə norması ilə yanaşı, ikiqat əmək haqqı hesablanmalıdır.
Misal 2. İşəgötürən işçini “Zəfər Günü” ilə bağlı Şuşa şəhərində keçirilən tədbirə ezam edib. İşəgötürən “Zəfər Günü” olan 8 noyabrda tədbirdə iştirak edən işçiyə Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə uyğun olaraq əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verməlidir. İşçi 9 noyabr tarixində ezamiyyətdən geri qayıdarsa, Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinin tələblərinə uyğun olaraq hesablama həyata keçirilməldiir. Çünki işçinin ezamiyyətdən qayıtdığı gün “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü” olan 9 noyabra təsadüf edir.
Mümkündür ki, işəgötürən hər iki halda ezamiyyətdən qayıdan işçiyə əmək haqqı yox, istirahət günü (günləri) versin. Bu zaman işçiyə iş günündə istirahət günü (day off) verilsə də, birqat əmək haqqı hesablaması həyata keçirilməlidir.
Burada bir məqam da var ki, qaydalara edilən dəyişikliklərdə “həmin günlərdə işləmiş” məfhumundan sonra “(tədrisdə, kursda, konfransda və bu tipli digər tədbirlərdə olmuş)” açıqlaması verilir. Fikrimizcə, mötərizədə qeyd edilən məlumatlar daha çox konkretləşdirici hallar kimi tətbiq olunmalıdır. Mümkündür ki, işçi ezamiyyətdə olarkən hər hansı fərqli formada əmək funksiyasını həyata keçirsin, bu halda da ona Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə uyğun olaraq əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verilməlidir.

Should an employee who works on holidays during a leave period be double-counted?
Until the last amendment to the Rules, the second part of paragraph 9 of section “I. General Provisions” stated that if the day(s) on which an employee goes on a business trip and returns from a business trip, upon the instruction of the head of the organization, falls on a holiday or a day(s) not considered a day off, the employee must be granted additional wages or additional day(s) of rest for that day(s) in accordance with the procedure established by labor legislation.
It was understood from the Rules that only if the day(s) on which an employee goes on a business trip and returns from a business trip falls on a holiday or a day(s) not considered a day off, according to Article 164 of the Labor Code, a day(s) of rest should be granted instead of wages or wages. This also contradicted the requirements of the Labor Code. Because the Rules stipulate that an employee is paid double wages if he works on a holiday or a day not considered a day off during the business trip.
According to the amendments to the “Employee Travel Regulations”, if the day(s) on which an employee goes on a business trip and returns from a business trip falls on a rest day, voting day, non-working day, or national mourning day established in the Republic of Azerbaijan, as well as if the employee worked on those days (attended training, courses, conferences, and other similar events) while on a business trip, he/she shall be granted a day(s) of rest instead of salary or salary in accordance with Article 164 of the Labor Code of the Republic of Azerbaijan.
Unlike the previous amendment, the regulations state that if an employee works on rest days, voting days, non-working days, or national mourning day during business trips, whether within the republic or abroad, then that employee shall be granted a day(s) of rest instead of salary or salary in accordance with Article 164 of the Labor Code.
Example 1.The employer sent the employee on a business trip to a foreign country. The employee in a foreign country participated in an international conference on the “January 20 National Day of Mourning”. If the conference coincides with a national day of mourning, the employer shall provide the employee with a day off instead of wages or a day off in accordance with Article 164 of the Labor Code of the Republic of Azerbaijan. That is, the employee shall be paid double wages for that day in addition to the daily business trip rate.
Example 2. The employer sent the employee to an event held in Shusha on the occasion of “Victory Day”. The employer shall provide the employee who participated in the event on November 8, which is “Victory Day”, with a day off in accordance with Article 164 of the Labor Code. If the employee returns from the business trip on November 9, the calculation shall be carried out in accordance with the requirements of Article 164 of the Labor Code. Because the day the employee returns from the business trip falls on November 9, which is the “National Flag Day of the Republic of Azerbaijan”.
It is possible that in both cases the employer may give the employee returning from the business trip a day off, not a salary. In this case, even if the employee is given a day off on a working day, a single salary calculation should be carried out.
There is also a point here that in the amendments to the rules, after the concept of “worked on those days”, the statement “(attended training, courses, conferences and other similar events)” is given. In our opinion, the information in brackets should be applied more as concretizing cases. It is possible that the employee performs his labor function in some other form while on a business trip, in which case he should be given a day off instead of a salary or salary in accordance with Article 164 of the Labor Code.