Ezamiyyət dövründə bayram günləri işləyən işçiyə ikiqat hesablama aparılmalıdır?
Qaydalarda edilən son dəyişikliyədək, “I. Ümumi müddəalar” bölməsinin 9-cü bəndinin ikinci hissəsində qeyd edilirdi ki, təşkilat rəhbərinin tapşırığı ilə işçinin ezamiyyətə getdiyi və ezamiyyətdən qayıtdığı gün (günlər) istirahət və ya iş günü hesab edilməyən bayram gününə (günlərinə) düşərsə, həmin gün (günlər) üçün işçiyə əmək qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada əlavə əmək haqqı və ya əlavə istirahət günü (günləri) verilməlidir.
Qaydalardan belə anlaşılırdı ki, yanız işçinin ezamiyyətə getdiyi və ezamiyyətdən qayıtdığı gün (günlər) istirahət və ya iş günü hesab edilməyən bayram gününə (günlərinə) düşdüyü halda Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə əsasən, əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verilməlidir. Bu da Əmək Məcəlləsinin tələbləri ilə ziddiyyət yaradırdı. Çünki işçi ezamiyyət dövründə istirahət və ya iş günü hesab edilməyən bayram günündə işlədiyi halda ona ikiqat əmək haqqı ödənilməsi qaydalarda nəzərdə tutulub.
“İşçilərin ezamiyyə qaydaları”na edilən dəyişikliyə əsasən, işçinin ezamiyyətə getdiyi və ezamiyyətdən qayıtdığı gün (günlər) Azərbaycan Respublikasında müəyyən edilmiş istirahət, səsvermə, iş günü hesab edilməyən bayram günləri və ümumxalq hüzn gününə düşərsə, eləcə də ezamiyyətdə olarkən həmin günlərdə işləmiş (tədrisdə, kursda, konfransda və bu tipli digər tədbirlərdə olmuş) işçiyə Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə uyğun olaraq əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verilir.
Öncəki dəyişilikdən fərqli olaraq qaydalarda qeyd edilir ki, işçi istər respublika daxili, istərsə də xarici ezamiyyələr zamanı istirahət, səsvermə, iş günü hesab edilməyən bayram günləri və ümumxalq hüzn günündə işləsə, o zaman həmin işçiyə Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə uyğun olaraq əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verilməlidir.
Misal 1.İşəgötürən işçini xarici ölkəyə ezamiyyətə göndərib. Xarici ölkədə olan işçi “20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Günü” ilə bağlı beynəlxalq konfransda iştirak edib. Konfrans ümumxalq hüzn gününə təsadüf etdiyi halda, işəgötürən işçiyə Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə uyğun olaraq əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verilir. Yəni işçiyə həmin günə görə günlük ezamiyyə norması ilə yanaşı, ikiqat əmək haqqı hesablanmalıdır.
Misal 2. İşəgötürən işçini “Zəfər Günü” ilə bağlı Şuşa şəhərində keçirilən tədbirə ezam edib. İşəgötürən “Zəfər Günü” olan 8 noyabrda tədbirdə iştirak edən işçiyə Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə uyğun olaraq əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verməlidir. İşçi 9 noyabr tarixində ezamiyyətdən geri qayıdarsa, Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinin tələblərinə uyğun olaraq hesablama həyata keçirilməldiir. Çünki işçinin ezamiyyətdən qayıtdığı gün “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü” olan 9 noyabra təsadüf edir.
Mümkündür ki, işəgötürən hər iki halda ezamiyyətdən qayıdan işçiyə əmək haqqı yox, istirahət günü (günləri) versin. Bu zaman işçiyə iş günündə istirahət günü (day off) verilsə də, birqat əmək haqqı hesablaması həyata keçirilməlidir.
Burada bir məqam da var ki, qaydalara edilən dəyişikliklərdə “həmin günlərdə işləmiş” məfhumundan sonra “(tədrisdə, kursda, konfransda və bu tipli digər tədbirlərdə olmuş)” açıqlaması verilir. Fikrimizcə, mötərizədə qeyd edilən məlumatlar daha çox konkretləşdirici hallar kimi tətbiq olunmalıdır. Mümkündür ki, işçi ezamiyyətdə olarkən hər hansı fərqli formada əmək funksiyasını həyata keçirsin, bu halda da ona Əmək Məcəlləsinin 164-cü maddəsinə uyğun olaraq əmək haqqı və ya əmək haqqı əvəzinə istirahət günü (günləri) verilməlidir.

Должен ли работник, работающий в праздничные дни, учитываться дважды в период прикомандирования?
До последнего изменения в правилах «И. В части второй пункта 9 раздела «Общие положения» отмечено, что если день (дни) отправления работника в командировку и возвращения из командировки по приказу руководителя организации приходится на праздник (дни), не считающийся выходным или рабочим днем, работнику за этот день (дни) должна быть выплачена дополнительная заработная плата или дополнительный выходной (дни) в соответствии с законодательством.
Из правил понималось, что только в том случае, если день (дни), когда работник отправился в командировку и вернулся из командировки, приходится на праздничный день (дни), который не считается праздничным или рабочим днем в соответствии со статьей 164. ТК РФ вместо заработной платы или оклада должны указываться день (дни) отдыха. Это противоречило требованиям Трудового кодекса. Потому что правилами предусмотрено, что если в период откомандирования работник работает в праздничный день, не считающийся выходным или рабочим днем, ему будет выплачиваться двойная заработная плата.
Согласно изменению в «Правила командировки работника», если день(и) отправления работника в командировку и возвращения из командировки приходятся на праздничные дни, дни голосования, нерабочие дни и публичные траурные дни, установленные в Азербайджанской Республики, а также если он работал в эти дни во время нахождения в командировке (на учебных, курсовых, конференционных и других мероприятиях такого типа) работнику предоставляется выходной (дни) вместо заработной платы или заработной платы в в соответствии со статьей 164 Трудового Кодекса Азербайджанской Республики.
В отличие от предыдущего изменения, в правилах указано, что если работник работает в праздничный день, день голосования, нерабочий день или день национального траура, будь то во время командировки по республике или за границу, то он имеет право на заработную плату. и/или дни отдыха должны предоставляться вместо заработной платы.
Пример 1.Работодатель отправил сотрудника в зарубежную страну. Сотрудник в зарубежной стране принял участие в международной конференции, посвящённой «Международному дню траура 20 января». В случае, если конференция совпадает со днем национального траура, работодатель предоставляет работнику выходной вместо заработной платы или заработной платы в соответствии со статьей 164 Трудового Кодекса Азербайджанской Республики. Другими словами, за этот день работнику должна быть начислена двойная заработная плата в дополнение к суточным командировочным.
Пример 2. Работодатель отправил сотрудника на мероприятие «День Победы», проходившее в Шуше. Работодатель обязан предоставить работнику, участвующему в мероприятии 8 ноября, в «День Победы», в соответствии со статьей 164 ТК один выходной (дни) вместо заработной платы или заработной платы. Если работник возвращается из командировки 9 ноября, расчет производится в соответствии с требованиями статьи 164 ТК. Потому что день возвращения сотрудника из командировки совпадает с 9 ноября, который является «Днем Государственного флага Азербайджанской Республики».
Не исключено, что в обоих случаях работодатель предоставит вернувшемуся из командировки работнику не зарплату, а день(и) отдыха. При этом, даже если работнику предоставлен выходной в рабочий день, необходимо произвести единый расчет заработной платы.
Также есть момент, что в изменениях, внесенных в правила, после понятия «работал в те времена» ставится формулировка «(посещал обучение, курс, конференцию и другие мероприятия такого типа)». По нашему мнению, информацию, указанную в скобках, следует применять скорее в конкретных случаях. Возможно выполнение работником иной формы трудовой функции во время командировки, в этом случае ему должен быть предоставлен день (дни) отдыха вместо заработной платы или заработной платы в соответствии со статьей 164 ТК.