Səyyar vergi yoxlamasında Nazirlər Kabinetinin 55 saylı qərarına istinad edilə bilərmi?
2024-cü il yanvarın 1-dən qüvvəyə minmiş dəyişikliklərə əsasən, Vergi Məcəlləsinin 67.14 və 83.9-cu maddələri ləğv edilib. Buna görə də Məcəllənin 83.9-cu maddəsi əsasında hazırlanan Nazirlər Kabinetinin 1 mart 2001-ci il tarixli “Vergi ödəyicisinin əldə etdiyi mənfəəti (gəliri) birbaşa müəyyən etmək mümkün olmadığı hallarda mənfəətin (gəlirin) hesablanması Qaydaları”nın təsdiq edilməsi barədə 55 saylı qərarı da qüvvədən düşüb.
Bəs əvvəlki illərə aid səyyar vergi yoxlamaları zamanı həmin qərara istinad etmək mümkündürmü? Suala Sirac Piriyev III Vergi və Mühasibatlıq Zirvəsində panel müzakirələr zamanı aydınlıq gətirib. Onun sözlərinə görə, Nazirlər Kabinetinin şərti rentabellik normasını əks etdirən 55 saylı qərarı 1 yanvar 2024-cü il tarixindən ləğv edilib: “2024-cü ildən sonrakı dövrə aid yoxlamalar zamanı 2024-cü ildən daha əvvəlki dövrlər yoxlanılırsa, həmin dönəmdə Nazirlər Kabinetinin 55 saylı qərarı qüvvədə olduğuna görə, vergi orqanı bu qərarı tətbiq edə bilər. Sadəcə, burada bir məqama diqqət yetirilməlidir ki, vergi orqanı Vergi Məcəlləsinin 67-ci maddəsinin tələblərinə riayət etməklə vergi ödəyicisinin gəlir və ya xərclərini ilk növbədə digər mənbələr hesabına müəyyən etməlidir. Əgər həmin məlumatlar əldə edilməzsə, son zərurət olaraq, şərti rentabellik norması tətbiq edilə bilər. Başqa sözlə, yeni normaların 2024-cü ildən qəbul edilməsinə baxmayaraq, əvvəlki dövrlərə aid səyyar vergi yoxlaması həyata keçirilən zaman Nazirlər Kabinetinin 55 saylı qərarı tətbiq oluna bilər. Amma 2024-cü ildən sonrakı dövrlər yoxlanıldıqda isə Vergi Məcəlləsinin 67.3-1-ci maddəsinə əsasən, xərclərə münasibətdə 50% rentabellik gəlir götürülür. Qanunun keçid müddəalarına əsasən, yalnız 2024-cü il üzrə yenə də 50% şərti rentabellik götürüləcək. 2025-ci il 1 yanvar tarixindən isə yalnız faktiki olaraq gəlir və xərc tələbləri əsasında mənfəət (gəlir) bəyan olunacaq”.
Ötən il Vergi Məcəlləsinə əlavə olunmuş 67.3-1-ci maddəyə əsasən, vergi ödəyicisi tərəfindən vergiyə cəlb edilən gəlirlər rəsmiləşdirilmədikdə, lakin gəlirdən çıxılan xərclərə dair əlaqəli məlumatlar mövcud olduqda vergi tutulan mənfəət (gəlir) 01.01.2024-cü il tarixindən etibarən 50 faiz həcmində rentabellik nəzərə alınmaqla hesablanır:
M = X : 100 x R
Burada:
M – Vergi ödəyicisinin mənfəəti;
X – Vergi ödəyicisinin fəaliyyəti ilə bağlı xərcləri;
R – Şərti rentabellik normasıdır.

Можно ли ссылаться на постановление № 55 Кабинета Министров при выездной налоговой проверке?
Согласно изменениям, вступившим в силу с 1 января 2024 года, статьи 67.14 и 83.9 Налогового кодекса были отменены. В связи с этим утратило силу также постановление Кабинета Министров № 55 от 1 марта 2001 года «О порядке расчета прибыли (дохода) налогоплательщика, когда прямое определение прибыли (дохода) невозможно», утвержденное на основании статьи 83.9 Налогового кодекса.
А можно ли ссылаться на это постановление при выездных налоговых проверках за предыдущие годы? На этот вопрос разъяснение дал Сирадж Пириев во время панельной дискуссии на III Саммите налогообложения и бухгалтерии. По его словам, постановление Кабинета Министров № 55, отражающее условную норму рентабельности, было отменено с 1 января 2024 года: «При проверках за периоды до 2024 года, несмотря на отмену постановления, оно может быть применено налоговыми органами, поскольку на момент проверки оно было в силе. Однако важно учитывать, что налоговые органы должны сначала определить доходы или расходы налогоплательщика с использованием других источников в соответствии с требованиями статьи 67 Налогового кодекса. Если такие данные невозможно получить, то в крайнем случае может быть применена условная норма рентабельности. Другими словами, несмотря на введение новых норм с 2024 года, при выездных проверках за предыдущие периоды постановление Кабинета Министров № 55 может быть применено. Однако при проверках за периоды с 2024 года будет применяться статья 67.3-1 Налогового кодекса, согласно которой для расчета расходов используется рентабельность в 50%. В соответствии с переходными положениями закона, для 2024 года будет использована рентабельность в 50%. С 1 января 2025 года прибыль (доход) будет исчисляться только на основе фактически подтвержденных доходов и расходов».
На основании статьи 67.3-1, добавленной в Налоговый кодекс в прошлом году, если доходы, подлежащие налогообложению, не были официально оформлены, но имеются данные о расходах, связанных с доходами, прибыль (доход) для налогообложения с 01.01.2024 года будет рассчитываться с учетом рентабельности в 50%:
М = X : 100 x R
Здесь:
М – прибыль налогоплательщика;
X – расходы, связанные с деятельностью налогоплательщика;
R – условная норма рентабельности.