Səyyar vergi yoxlamasında Nazirlər Kabinetinin 55 saylı qərarına istinad edilə bilərmi?
2024-cü il yanvarın 1-dən qüvvəyə minmiş dəyişikliklərə əsasən, Vergi Məcəlləsinin 67.14 və 83.9-cu maddələri ləğv edilib. Buna görə də Məcəllənin 83.9-cu maddəsi əsasında hazırlanan Nazirlər Kabinetinin 1 mart 2001-ci il tarixli “Vergi ödəyicisinin əldə etdiyi mənfəəti (gəliri) birbaşa müəyyən etmək mümkün olmadığı hallarda mənfəətin (gəlirin) hesablanması Qaydaları”nın təsdiq edilməsi barədə 55 saylı qərarı da qüvvədən düşüb.
Bəs əvvəlki illərə aid səyyar vergi yoxlamaları zamanı həmin qərara istinad etmək mümkündürmü? Suala Sirac Piriyev III Vergi və Mühasibatlıq Zirvəsində panel müzakirələr zamanı aydınlıq gətirib. Onun sözlərinə görə, Nazirlər Kabinetinin şərti rentabellik normasını əks etdirən 55 saylı qərarı 1 yanvar 2024-cü il tarixindən ləğv edilib: “2024-cü ildən sonrakı dövrə aid yoxlamalar zamanı 2024-cü ildən daha əvvəlki dövrlər yoxlanılırsa, həmin dönəmdə Nazirlər Kabinetinin 55 saylı qərarı qüvvədə olduğuna görə, vergi orqanı bu qərarı tətbiq edə bilər. Sadəcə, burada bir məqama diqqət yetirilməlidir ki, vergi orqanı Vergi Məcəlləsinin 67-ci maddəsinin tələblərinə riayət etməklə vergi ödəyicisinin gəlir və ya xərclərini ilk növbədə digər mənbələr hesabına müəyyən etməlidir. Əgər həmin məlumatlar əldə edilməzsə, son zərurət olaraq, şərti rentabellik norması tətbiq edilə bilər. Başqa sözlə, yeni normaların 2024-cü ildən qəbul edilməsinə baxmayaraq, əvvəlki dövrlərə aid səyyar vergi yoxlaması həyata keçirilən zaman Nazirlər Kabinetinin 55 saylı qərarı tətbiq oluna bilər. Amma 2024-cü ildən sonrakı dövrlər yoxlanıldıqda isə Vergi Məcəlləsinin 67.3-1-ci maddəsinə əsasən, xərclərə münasibətdə 50% rentabellik gəlir götürülür. Qanunun keçid müddəalarına əsasən, yalnız 2024-cü il üzrə yenə də 50% şərti rentabellik götürüləcək. 2025-ci il 1 yanvar tarixindən isə yalnız faktiki olaraq gəlir və xərc tələbləri əsasında mənfəət (gəlir) bəyan olunacaq”.
Ötən il Vergi Məcəlləsinə əlavə olunmuş 67.3-1-ci maddəyə əsasən, vergi ödəyicisi tərəfindən vergiyə cəlb edilən gəlirlər rəsmiləşdirilmədikdə, lakin gəlirdən çıxılan xərclərə dair əlaqəli məlumatlar mövcud olduqda vergi tutulan mənfəət (gəlir) 01.01.2024-cü il tarixindən etibarən 50 faiz həcmində rentabellik nəzərə alınmaqla hesablanır:
M = X : 100 x R
Burada:
M – Vergi ödəyicisinin mənfəəti;
X – Vergi ödəyicisinin fəaliyyəti ilə bağlı xərcləri;
R – Şərti rentabellik normasıdır.

Can the Cabinet of Ministers' Decision No. 55 be referenced during a field tax audit?
Based on the changes that came into effect on January 1, 2024, Articles 67.14 and 83.9 of the Tax Code have been repealed. As a result, the Cabinet of Ministers’ Decision No. 55, dated March 1, 2001, "On the Rules for Calculating the Profit (Income) of a Taxpayer When It Is Not Possible to Determine the Profit (Income) Directly," which was prepared based on Article 83.9 of the Tax Code, has also been invalidated.
So, is it possible to refer to this decision during field tax audits for previous years? Sirac Piriyev clarified this question during a panel discussion at the III Tax and Accounting Summit. According to him, the Cabinet of Ministers’ Decision No. 55, which reflects the conditional profitability norm, was repealed on January 1, 2024: “For audits of periods prior to 2024, although the decision has been repealed, it can still be applied by tax authorities because it was in force during that period. However, it is important to note that the tax authorities must first determine the taxpayer’s income or expenses using other sources, in accordance with the requirements of Article 67 of the Tax Code. If such information cannot be obtained, the conditional profitability norm can be applied as a last resort. In other words, despite the adoption of new norms starting from 2024, the Cabinet of Ministers' Decision No. 55 may still be applied during field tax audits for previous periods. However, for periods after 2024, in accordance with Article 67.3-1 of the Tax Code, a 50% profitability is taken into account for expenses. Based on the transition provisions of the law, only for 2024, a 50% conditional profitability will be applied. From January 1, 2025, profit (income) will only be declared based on actual income and expense requirements.”
According to Article 67.3-1, which was added to the Tax Code last year, when the income subject to taxation is not officially documented, but there is related information about the expenses deducted from the income, the taxable profit (income) will be calculated with a 50% profitability starting from January 1, 2024:
M = X : 100 x R
Where:
M – Profit of the taxpayer;
X – Expenses related to the taxpayer’s activity;
R – Conditional profitability norm.