Borc məbləğlərinə görə vergi tutulan əməliyyatın vaxtı necə müəyyən olunur?
Bəzi hallarda müəssisələr mal təqdim etdikləri vergi ödəyicisindən borc vəsaitlər də ala bilirlər. Bu prosesin rəsmiləşdirilməsi, vergilərin nə vaxt və necə hesablanması kimi məqamları aydınlaşdırmağa çalışacağıq. Mövzunu vergi mütəxəssisi Meyxanım Ələkbərova şərh edir.
Müəssisə mallar (işlər, xidmətlər) təqdim etdiyi şirkətlərdən eyni zamanda borc aldığı hallarda, ƏDV bəyannaməsinin tərtibi zamanı Vergi Məcəlləsinin 166.4-cü maddəsinin tələblərinə riayət olunmasına diqqət etməlidir. Həmin maddəyə əsasən, mallar (işlər, xidmətlər) təqdim edildikdən sonra verilmiş borclar üzrə (kredit təşkilatları və bank əməliyyatları aparan şəxslər tərəfindən verilmiş borclar istisna olmaqla) vergi tutulan əməliyyatın vaxtı borcun verildiyi tarixdir.
Misal 1: İyul ayında “AA” MMC “BB” MMC-yə 10.000 manat dəyərində mal (iş, xidmət) təqdim edib və nəticədə 10.000 manat alacağı (debitor borcu) yaranıb. Avqust ayında “AA” MMC eyni şirkətdən 20.000 manat borc alıb. Vergi Məcəlləsinin 166.4.1-ci maddəsinə əsasən, “AA” MMC-nin 10.000 manat alacağı təqdirdə, malın (işin, xidmətin) ödənişini tələb etmək əvəzinə qarşı tərəfdən borc alması vergitutulan əməliyyat kimi qiymətləndirilir. Bu halda, avqust ayının ƏDV hesabatında 10.000 manat daxilolma da qeyd edilərək ona görə 1.800 manat ƏDV hesablanmalıdır. Əgər sentyabr ayında 10.000 manat debitor borc məbləği “BB” MMC tərəfindən ödənilərsə, bu məbləğ artıq avqust ayında daxilolmada yazılaraq bəyan olunduğu üçün 2-ci dəfə bəyan edilməyəcək. Sentyabr ayında daxilolma üzrə kameral uyğunsuzluq məktubu daxil olarsa, Vergi Məcəlləsinin 166.4.1-ci maddəsinə istinad edilməklə izahat təqdim olunmalıdır.
Vergi Məcəlləsinin 166.4.2-ci maddəsinə əsasən, mallar (işlər, xidmətlər) təqdim edilənədək verilmiş borclar üzrə (kredit təşkilatları və bank əməliyyatları aparan şəxslər tərəfindən verilmiş borclar istisna olmaqla) vergi tutulan əməliyyatın vaxtı malların (işlərin, xidmətlərin) təqdim edildiyi tarixdir.
Misal 2: İyul ayında “AA” MMC “BB” MMC-dən 20.000 manat borc alıb. Həmin tarixdə “AA” MMC-nin “BB” MMC-dən hər hansı alacağı (debitoru) olmayıb. Avqust ayında “AA” MMC “BB” MMC-yə 10.000 manat dəyərində mal (iş, xidmət) təqdim edib. Həmin malın (işin, xidmətin) dəyərinin avqustda “BB” MMC tərəfindən ödənilməməsinə baxmayaraq, Vergi Məcəlləsinin 166.4.2-ci maddəsinə əsasən, 10.000 manat avqust ayının ƏDV hesabatında daxilolmada qeyd edilərək 1.800 manat ƏDV hesablanmalıdır. Əgər sentyabr ayında 10.000 manat debitor borc “BB” MMC tərəfindən ödənilərsə, artıq 10.000 manat avqust ayında daxilolmada yazılaraq bəyan edildiyi üçün ikinci dəfə bəyan edilməyəcək. Sentyabr ayında daxilolma ilə bağlı kameral uyğunsuzluq məktubu daxil olarsa, Vergi Məcəlləsinin 166.4.2-ci maddəsinə istinad edilməklə cavab verilməlidir.

Задолженности: как определяется момент совершения налогооблагаемой операции?
В некоторых случаях предприятия могут получать заемные средства от налогоплательщиков, которым они поставляют товары. Мы постараемся разъяснить такие моменты, как оформление этого процесса, а также когда и каким образом рассчитываются налоги. Тему комментирует налоговый эксперт Мейханым Алекберова.
В случаях, когда предприятие одновременно получает заем от компаний, которым оно поставляет товары (работы, услуги), при составлении декларации по НДС необходимо обратить внимание на соблюдение требований статьи 166.4 Налогового кодекса. Согласно данной статье, по займам, выданным после поставки товаров (работ, услуг) (за исключением займов, выданных кредитными организациями и лицами, осуществляющими банковские операции), момент совершения налогооблагаемой операции считается датой предоставления займа.
Пример 1: В июле ООО «AA» поставило ООО «BB» товары (работы, услуги) на сумму 10 000 манатов, в результате чего образовалась дебиторская задолженность в размере 10 000 манатов. В августе ООО «AA» получило заем в размере 20 000 манатов от той же компании. Согласно статье 166.4.1 Налогового кодекса, если у ООО «AA» имеется дебиторская задолженность в размере 10 000 манатов и вместо требования оплаты за товары (работы, услуги) оно получает заем от контрагента, такая операция признается налогооблагаемой. В этом случае в декларации по НДС за август необходимо отразить поступление в размере 10 000 манатов и начислить НДС в сумме 1 800 манатов. Если в сентябре дебиторская задолженность в размере 10 000 манатов будет погашена ООО «BB», данная сумма не будет повторно декларироваться, поскольку уже была отражена в поступлениях и задекларирована в августе. В случае получения в сентябре письма о камеральном несоответствии по поступлениям следует представить пояснение со ссылкой на статью 166.4.1 Налогового кодекса.
Согласно статье 166.4.2 Налогового кодекса, по займам, выданным до поставки товаров (работ, услуг) (за исключением займов, выданных кредитными организациями и лицами, осуществляющими банковские операции), момент совершения налогооблагаемой операции считается датой поставки товаров (работ, услуг).
Пример 2: В июле ООО «AA» получило заем в размере 20 000 манатов от ООО «BB». На указанную дату у ООО «AA» не имелось какой-либо дебиторской задолженности перед ООО «BB». В августе ООО «AA» поставило ООО «BB» товары (работы, услуги) на сумму 10 000 манатов. Несмотря на то что стоимость данных товаров (работ, услуг) не была оплачена ООО «BB» в августе, в соответствии со статьей 166.4.2 Налогового кодекса сумма 10 000 манатов должна быть отражена в поступлениях в декларации по НДС за август с начислением НДС в размере 1 800 манатов. Если в сентябре дебиторская задолженность в размере 10 000 манатов будет погашена ООО «BB», указанная сумма не будет декларироваться повторно, поскольку уже была отражена и задекларирована в августе. В случае получения в сентябре письма о камеральном несоответствии по поступлениям необходимо предоставить ответ со ссылкой на статью 166.4.2 Налогового кодекса.