Işçi ərizə yazdıqdan 1 ay sonra işə çıxmamaq hüququ var?
Əmək Məcəlləsinin 69-cu, “Əmək müqaviləsinin işçi tərəfindən ləğv edilməsi qaydası” maddəsinin birinci hissəsinə əsasən, işçi bir təqvim ayı qabaqcadan işəgötürəni yazılı ərizəsi ilə xəbərdar etməklə əmək müqaviləsini ləğv edə bilər.
Maddədən göründüyü kimi, işçi bir ay öncədən müraciət etməklə əmək müqaviləsinin xitamını tələb etmək hüququna malikdir. Və yaxud bir başqa şəkildə ifadə etsək, işdən çıxmaq üçün müraciət edən işçini işəgötürənin bir aydan çox iş yerində məcburi saxlamaq hüququ yoxdur.
Misal. İşçi 5 mart tarixində müraciət edərək 5 aprel tarixdə işdən azad edilməsini xahiş edir. Bu şərtlər daxilində işəgötürənin 5 aprel tarixdən sonra işçidən əmək funksiyanı tələb etməsi əmək mübahisəsinin yaranmasına səbəb olub.
Fikrimizcə, Əmək Məcəlləsində müəyyən edilmiş bir ay kifayətdir ki, işəgötürən ərizə ilə müraciət edən işçini işdən azad etsin. Əmək Məcəlləsinin 69-cu maddəsinin ikinci hissəsinə əsasən, ərizə verildiyi gündən bir təqvim ayı bitdikdən sonra işçi işə çıxmamaq və son haqq-hesabının aparılmasını tələb etmək hüququna malikdir. Bu halda işəgötürən işçinin tələblərini yerinə yetirməyə borcludur.
Misal. İşçi 17 fevral tarixdə ərizə ilə 1 aydan sonra işdən çıxması haqqında müraciət edir. İşəgötürən təhvil-təslim işlərini gec həyata keçirdiyi üçün anbardar vəzifəsində çalışan işçidən tələb edir ki, bir aylıq müddət bitəndən sonra əlavə 10 gün də işə çıxsın. Bu zaman işçinin hüququ var ki, işə çıxmasın və işəgötürəndən son haqq-hesabın aparılmasını tələb etsin. Amma tərəflərin razılığı ilə əmək müqaviləsinə xitamın tarixi daha 10 gün uzadıla (irəli çəkilə) bilər və bu, qanun pozuntusu deyil.

Имеет ли право работник не выходить на работу через 1 месяц после подачи заявления?
Согласно части первой статьи 69 ТК «Порядок прекращения трудового договора работником», работник может расторгнуть трудовой договор, уведомив об этом работодателя письменным заявлением за один календарный месяц.
Как видно из статьи, работник имеет право потребовать расторжения трудового договора, подав заявление за месяц. Или, говоря по-другому, работодатель не имеет права принудительно удерживать работника, подавшего заявление об увольнении, более одного месяца.
Пример. Сотрудник подал заявление 5 марта и попросил уволить его 5 апреля. В этих условиях требование работодателем работы от работника после 5 апреля стало причиной трудового спора.
На наш взгляд, одного месяца, указанного в Трудовом кодексе, работодателю достаточно, чтобы уволить подавшего заявление работника. Согласно части второй статьи 69 ТК, по истечении одного календарного месяца со дня подачи заявления работник имеет право не выходить на работу и потребовать итоговый отчет. В этом случае работодатель обязан выполнить требования работника.
Пример. Сотрудник 17 февраля подал заявление об увольнении через 1 месяц. Поскольку работодатель поздно завершил сдачу-приемку, он требует от работника склада выйти на работу еще на 10 дней после окончания месячного срока. В это время работник имеет право не выходить на работу и потребовать от работодателя проведения итогового учета. Но по соглашению сторон дата прекращения трудового договора может быть продлена (перенесена) еще на 10 дней, и это не является нарушением закона.